Zamki szyfrowe w prosty i wygodny sposób zabezpieczają pomieszczenia przed osobami nieuprawnionymi. Stosuje się je także w szafkach i sejfach, w których przechowywane są pieniądze, ważne dokumenty, leki. Najczęściej stosowane są w biurach, serwerowniach i obiektach użyteczności publicznej. Wybieramy je także do zabezpieczenia wejść na posesje, czy domowych gabinetów, które chcemy szczególnie chronić.

Charakterystyka zamków szyfrowych

Zamki szyfrowe dzielimy na mechaniczne i elektroniczne, w zależności od sposobu zapisania kodu. W zamkach elektronicznych informacje są zakodowane cyfrowo. W zamkach mechanicznych natomiast odblokowanie klamki następuje poprzez uruchomienie właściwej kombinacji sprężynowych zapadek. Możemy znaleźć zamki do montażu powierzchniowego i zamki wpuszczane, zamki z zasuwą, zasuwą zatrzaskową, z możliwością blokady. W wysokiej jakości elektronicznych zamkach cyfrowych mamy dwie możliwości ustawienia kodów. Kod powtarzalny umożliwia otwieranie zamka poprzez wprowadzanie cały czas tego samego kodu - ustalamy numery, które pozostają stałe. Kod niepowtarzalny to funkcja, która umożliwia jednorazowe zamknięcie i otwarcie drzwi przy pomocy danego kodu. Zamki elektroniczne dysponują kilkoma poziomami programowania.

Zastosowanie zamków szyfrowych

Zamki szyfrowe stosowane są najczęściej w obiektach publicznych, choć niektórzy wybierają je do zabezpieczenia pomieszczeń domowych, na przykład gabinetów. Nie poleca się ich stosować do domowych drzwi zewnętrznych ze względu na bezpieczeństwo - ktoś może podpatrzeć lub zarejestrować kamerką, jaki kod do drzwi wpisujemy - mówi nam przedstawiciel firmy ATLine z Łodzi. Możemy nimi jednak zabezpieczać różnego rodzaju schowki, składziki, czy drzwi między garażem a domem. Jeśli już jednak zdecydujemy się na montaż takiego zamka w drzwiach zewnętrznych, lepiej wybrać zamek szyfrowy mechaniczny lub elektroniczny, który pozwala również na otwarcie drzwi kluczem - bo inaczej jeśli z powodu awarii zabraknie prądu, nie dostaniemy się do środka.