Dystrybutor do wody to niezwykle przydatne urządzenie, które umożliwia stały dostęp do świeżej, źródlanej wody, bez konieczności codziennego dźwigania butelek ze sklepu. Aby jednak cieszyć się nieskazitelnym smakiem wody, przynajmniej raz na pół roku należy wykonać sanityzację dystrybutora. Na czym polega taka usługa i dlaczego jest wymagana?

Dlaczego przeprowadza się czyszczenie dystrybutora?

Dystrybutor do wody jest narażony na zanieczyszczenia zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Na jego powierzchni – jak na wszystkich sprzętach – osiada kurz oraz opary z tłuszczów, jeżeli znajduje się np. w pobliżu biurowej kuchni. Na rynienkę kapią czasem krople z napojów, które przyrządzamy używając wody z dystrybutora, na urządzeniu odciskają się też ręce użytkowników. Wszystko to sprawia, że w naturalny sposób, w wyniku codziennego użytkowania, dystrybutor po prostu się brudzi. Poza tym ze względu na stały kontakt z wodą we wnętrzu dystrybutora również gromadzi się osad, powstały z wytrącających się z wody cząsteczek mineralnych. W związku z tym czyszczenie dystrybutora jest nie tylko zalecane (np. przez Watercoolers Europe i Krajową Izbę Gospodarczą Przemysłu Rozlewniczego), ale również obowiązkowe, jeżeli chcemy by urządzenie prawidłowo spełniało swoją funkcję i służyło nam przez długi czas.

Jak dbać o dystrybutor na co dzień?

Oprócz sanityzacji, przeprowadzanej standardowo co 6 miesięcy przez dostawcę wody do dystrybutora, warto również na co dzień troszczyć się o to, by urządzenie było w dobrym stanie. Już w momencie montażu dystrybutora trzeba zadbać o to, by stał on na maksymalnie równej powierzchni (przyda się zatem poziomica), z daleka od bezpośrednich źródeł ciepła, światła i słońca. Dystrybutor nie powinien również ściśle przylegać do ściany – najlepiej zachować odrobinę przestrzeni. Przynajmniej raz w tygodniu należy także samodzielnie wyczyścić (przecierając zwilżoną ściereczką lub gąbką) obudowę dystrybutora, zwłaszcza kraniki i ociekacz.

Na czym polega sanityzacja?

Sanityzacja to precyzyjna dezynfekcja całego dystrybutora. Urządzenie najpierw jest poddawane ocenie pracownika firmy dostawczej, który sprawdza, czy nie ma w nim żadnych usterek wymagających natychmiastowej naprawy. Testuje się wówczas m.in. szczelność, temperaturę, dźwięki wydawane podczas nalewania wody, sprawność kraników. Następnie odkamieniane są elementy wewnętrzne, mające kontakt z wodą. Czyszczona jest też obudowa. Jeżeli któryś z elementów jest uszkodzony, zostaje od razu naprawiony lub wymieniony na nowy. Po wykonaniu końcowej dezynfekcji dystrybutor do wody jest ponownie uruchamiany i testowany. Informacji na temat sanityzacji możemy zasięgnąć bezpośrednio u wybranego dostawcy wody, np. https://www.darnatury.pl/firma/produkty-uslugi/sanityzacja-dystrybutorow. Regularne czyszczenie i dezynfekcja zapewnia osobom korzystającym z dystrybutora właściwy poziom higieny oraz świetny smak wody, a także sprawia, że dystrybutor zużywa mniej prądu.