Polacy coraz częściej korzystają z możliwości zmiany dostawcy prądu. Dzięki temu rocznie możemy zaoszczędzić w gospodarstwie domowym około kilkudziesięciu złotych, natomiast w firmie jeszcze więcej. W jaki sposób powinniśmy przeprowadzić procedurę, aby korzystać z tańszej energii elektrycznej?

Na runku pojawia się obecnie coraz więcej firm sprzedających energię elektryczną, które kuszą swoich klientów atrakcyjnymi cenami. Zmiana dostawcy prądu jest przy tym całkowicie darmowa. Warto jednak pamiętać o tym, by zawsze dokładnie zapoznać się z ofertami oraz z warunkami obecnie posiadanej umowy. To pozwoli nam na uniknięcie nadmiernych kosztów.

Pierwszą zmianę sprzedawcy prądu możemy przeprowadzić zarówno samodzielnie, jak i możemy udzielić pełnomocnictwo nowemu sprzedawcy. Ta druga droga jest znacznie wygodniejsza dla klienta. Przyjrzyjmy się każdej z nich bliżej.

Pełnomocnictwo dla nowego sprzedawcy

Gdy chcemy zdecydować się na zmianę sprzedawcy, możemy udzielić mu odpowiedniego pełnomocnictwa w tym zakresie. Wtedy zmiana dostawcy prądu jest bardzo wygodna i szybka. W tym celu musimy przygotować odpowiedni dokument upoważniający nowego sprzedającego do reprezentacji klienta przed operatorem systemu dystrybucyjnego, a także obecnym sprzedawcą. Wówczas to nowy sprzedający dokonuje wszystkich niezbędnych formalności, czyli wypowiedzenia umowy i zawarcia nowej umowy z operatorem.

Także przeprowadza się odczyt licznika i rozliczenie końcowe ze sprzedawcą dotychczas dostarczającym energię.

Samodzielne przeprowadzenie procedury

W tym przypadku musimy już przygotować się na więcej formalności z naszej strony, ale możemy też mieć cały proces wypowiadania umowy i zawierania nowej pod pełną kontrolą.

Pierwszym krokiem jest wypowiedzenie obowiązującej umowy. Najczęściej dochodzi wtedy do wypowiedzenia tak zwanej umowy kompleksowej, czyli zarówno na sprzedaż energii, jak i na jej dystrybucję.

Potem musimy zawrzeć nową umowę o świadczenie usługi dystrybucji z wybranym przez nas operatorem systemu. Odbiorca musi też poinformować operatora systemu dystrybucyjnego o zawarciu nowej umowy sprzedaży. Dokładne informacje wraz z dokumentami do pobrania możemy znaleźć najczęściej na stronach internetowych operatorów.

Jeżeli zachodzi taka konieczność, dokonuje się dostosowania układów pomiarowo-rozliczeniowych, czyli liczników. Warto pamiętać o tym, że koszty dostosowania ponosi operator systemu dystrybucyjnego w gospodarstwach domowych. Potem przeprowadza się odczyt licznika oraz końcowe rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą energii. Odczyt powinien nastąpić najpóźniej do 5 dni po zmianie sprzedawcy, natomiast cały proces zmiany sprzedającego nie dłużej niż w 30 dni.

Skorzystaj z pomocy ekspertów!

Jak widać, samodzielna zmiana dostawcy prądu może być czasochłonna. Ponadto samo wybranie właściwej oferty może być trudne. Wobec tego najlepiej skorzystać z usług fachowców w tej dziedzinie, czyli doradców energetycznych. To rekomendowane rozwiązanie zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm, które zużywają również duże ilości prądu.

Z profesjonalnych usług doradczych możemy skorzystać w firmie Rafik-Pol, która posiada wieloletnie doświadczenie w branży energii dla firm.