Maszty oświetleniowe są profesjonalnym rozwiązaniem wykorzystywanym często na obiektach sportowych, podczas sesji zdjęciowych lub na dużych skrzyżowaniach czy węzłach drogowych. Pokusiliśmy się o krótką charakterystykę, która obrazuje ich budowę oraz sposoby zastosowania.

Budowa oraz zastosowanie masztów oświetleniowych

W masztach oświetleniowych znajduje się co najmniej kilka źródeł światła, które równomiernie oświetlają przestrzeń znajdującą się wokół nich. Ich średnica u podstawy nie przekracza 20 cm, natomiast wysokość może osiągać nawet 16 m. Zazwyczaj są wielokątne, a materiałami, z którego są wytwarzane, są aluminium oraz stal, co zwiększa ich trwałość oraz stabilność.

Maszty oświetleniowe znakomicie nadają się do profesjonalnego oświetlania dużych obiektów sportowych. Mają także zastosowanie podczas działań pomocy drogowych, straży pożarnej, policji, służb ratunkowych, licznych imprez, robót budowlanych, na placach przeładunkowych, do doświetlenia terenu, parkingów, a także wszędzie tam, gdzie niezbędne jest dobre oświetlenie terenu, na którym trzeba, często nagle, wykonać czynności lub prace związane np. z likwidacją skutków awarii kolejowych lub wodociągowych.

Jakie korzyści wynikają z użytkowania masztów oświetleniowych?

Zastosowanie masztów oświetleniowych przynosi kilka istotnych zalet. Dzięki małemu ciężarowi można je łatwo transportować, a szeroki zakres zastosowań sprawia, że są one wykorzystywane w centrach miejskich, parkach, ogrodach, dzielnicach mieszkaniowych, przemysłowych oraz handlowych, na małych obiektach sportowych, a także do sesji zdjęciowych lub na planach filmowych podczas kręcenia filmów. Ponadto niektóre modele, takie jak np. QLB 60 firmy Atlas Copco, dzięki możliwości zdalnego sterowania eliminują konieczność wysyłania personelu na miejsce pracy, co odbija się korzystnie na kosztach eksploatacji. Zastosowano w nich także kompaktowe silniki o prędkości obrotowej 1500 obr./min. Oraz duże zbiorniki paliwa zapewniające możliwość pracy do 260 godzin  – wylicza ekspert z firmy Ramirent, która jest największą w Polsce i czołową na rynkach europejskich siecią wypożyczalni sprzętu budowlanego, podnośników, kontenerów, rusztowań oraz podestów roboczych.