Osoby aktywnie uprawiające sport powinny szczególnie dbać o swój organizm. Wiadomo - sport to zdrowie, jednak aby nie doprowadzić do przetrenowania organizmu i niedoborów pokarmowych, należy sięgnąć po rozmaite suplementy dla sportowców: witaminy dla sportowców, odżywki białkowe, BCAA, glutaminę czy kreatynę. Jaka jest rola tych suplementów w organizmie sportowca? Jak należy je stosować?

Każdy sklep z odżywkami oferuje szeroką gamę odżywek białkowych: serwatkowych, kazeinowych, wegańskich (konopnych, z grochu, soi czy czarnego ryżu) oraz wołowych lub drobiowych. Stanowią doskonałe uzupełnienie diety w białko, na które w okresie treningów wzrasta zapotrzebowanie. Białko serwatkowe to najpopularniejszy rodzaj odżywki, zalecany do spożycia  w okresie okołotreningowym. Zaś po kazeinę warto sięgnąć wieczorem - wolno uwalnianie aminokwasy zapewnią odpowiednią podaż białka w okresie nocnym. Coraz lepsza dostępność na rynku tego typu preparatów umożliwia ich zakup w każdym sklepie oferującym odżywki. Bardzo istotne jest porównanie składu suplementów - niekiedy tanie odżywki są równie wartościowe, co te z wyższej półki cenowej. Jeśli interesują Cię takie odżywki Katowice czy Warszawa z pewnością są idealnym miejscem na ich zakup. 

Kreatyna to naturalnie występująca w organizmie substancja, na którą wzrasta zapotrzebowanie w okresie intensywnych treningów. Sprzyja ona resyntezie związków wysokoenergetycznych w mięśniach, przyspiesza regenerację mięśni. Na rynku dostępnych jest wiele form kreatyny - jabłczan, cytrynian, monohydrat czy orotan kreatyny, różniące się przyswajalnością. Kreatynę należy stosować okresowo, po czym powinna nastąpić przerwa. 

Glutamina czy BCAA to aminokwasy, które warto suplementować, zwłaszcza w okresie budowania masy mięśniowej. Sprzyjają regeneracji potreningowej i przyrostowi masy mięśniowej, uskuteczniając trening. Stosowane powinny być zarówno w dni treningowe, jak i podczas dni wolnych od aktywności fizycznej. Są to bezpieczne suplementy, których racjonalne dawkowanie nie powinno generować żadnych skutków ubocznych.