Komputer najlepiej dobierać do własnych potrzeb. Nie ma co przepłacać za kartę graficzną, jeśli w ogóle nie gramy w gry komputerowe, czy kupować profesjonalnego monitora jeśli komputer będzie nam służył do zwykłego użytku domowego. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie komputera?

Jaki komputer wybrać?

Jeśli potrzebujemy sprzętu, który będziemy wykorzystywać w biurze, to nie musimy decydować się na najnowocześniejszy i najszybszy sprzęt. Warto jednak wybrać taki zestaw komputerowy, który w przyszłości będzie można niewielkim kosztem unowocześnić i nadal z niego korzystać. Wystrzegajmy się zakupu tego typu sprzętu w hipermarketach. Zazwyczaj są to słabe konstrukcje, które już w dniu sprzedaży są przestarzałe.

Zestaw komputerowy do biura powinniśmy zacząć kompletować od zakupu monitora, który w tym przypadku jest bardzo ważny, ponieważ będziemy prawdopodobnie spędzać przy nim co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście godzin dziennie. Na monitorze nie warto oszczędzać. Szczególnie warto zainteresować się jednostkami z matrycami LED. Oczywiście wielkość monitora zależy od naszych upodobań i wymagań, jednak najoptymalniejszym wyborem będą prawdopodobnie 24 cale. W przypadku komputera do biura nie warto kupować drogiej karty graficznej i procesora, natomiast zalecane jest wybranie większej ilości pamięci RAM, coraz częściej 8-16 GB, oraz większego dysku twardego, na którym przechowywane będą dokumenty i nasza praca. Dobrym wyborem jest również zakup dysku SSD, który pozwala na znacznie szybszą pracę komputera, niż zwykłe dyski HDD.

Innej jednostki będzie szukała osoba, która pragnie kupić komputer do grania. Wybierze pewnie komputer gamer czyli naprawdę mocny sprzęt dla prawdziwego gracza. W wyborze sprzętu dla graczy istotne są również monitory. Warto rozważyć zakup dwóch, a nawet trzech monitorów, dzięki czemu prowadzenie rozrywki będzie znacznie bardziej komfortowe. Ceny monitorów 4K są coraz bardziej przystępne więc jak najbardziej warto rozglądnąć się za tego typu jednostką. Jeśli chodzi o sam komputer to warto zwrócić uwagę na takie elementy jak procesor, karta graficzna, oraz pamięć RAM. Dysk jest sprawą drugorzędną ponieważ zawsze możemy go niewielkim kosztem wymienić na wersję SSD. Kupując komputer dla gracza warto zwrócić uwagę na płytę główną i sprawdzić czy umożliwi w przyszłości rozbudowę naszego zestawu. Osoba, która zakupi komputer z minimum 32 GB pamięci RAM, a także z jednym z nowszych procesorów Intel i7, oraz kartą graficzną, która posiada minimum 6GB RAM, nie powinna mieć problemów z odpaleniem najnowszych tytułów. Jak jednak widać jest to całkiem inny zestaw komputerowy, niż ten dedykowany do biura. Dlatego zakup komputera powinniśmy rozpocząć od zastanowienia się nad tym, do czego będzie nam potrzebny.