Wykonanie skanu najczęściej kojarzy się z wykorzystaniem sprzętu do dokumentów drukowanych i przeniesieniem ich do wersji cyfrowej. Nowoczesne technologie dają jednak ogromne możliwości takie jak skanowanie trójwymiarowe. Metoda ta jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń 3D, które pozwalają stworzyć cyfrowy obraz wybranych obiektów i ich otoczenia.  Sprawdź, jak wygląda takie skanowanie i gdzie najczęściej się je wykorzystuje.

Na czym polega skanowanie trójwymiarowe?

Skanowanie trójwymiarowe, czyli skanowanie 3D działa na zasadzie analizy danego obiektu lub przestrzeni. W tym celu wykorzystuje się specjalny rodzaj skanera 3D. Nowoczesne urządzenia działają w oparciu o technologie, które gwarantują pomiar bezdotykowy, jedynie z wykorzystaniem lasera. Ten z kolei pozwala na dokładne odwzorowanie danego przedmiotu lub jego otoczenia oraz przeniesienie go do systemu w postaci tak zwanej chmury punktów.

– "Chmura punktów jest formą współrzędnych umieszczonych na trzech osiach – X, Y oraz Z. Punkty są opisem skanowanego przedmiotu, a na ich podstawie możliwe jest stworzenie modelu 3D danego obiektu. Powstały w ten sposób model wykorzystuje się na wiele sposobów, między innymi do przygotowywania wizualizacji 3D budynków, czy różnego rodzaju przedmiotów" – tłumaczy specjalista z EC TEST Systems Sp. z o.o..

Jakie obiekty można zeskanować w technologii trójwymiarowej?

Nowoczesne skanery 3D pozwalają na przygotowanie wirtualnych modeli szeregu różnorodnych obiektów. Te mogą różnić się między sobą:

  • wielkością,
  • kształtem,
  • lokalizacją.

Ogromną zaletą jest fakt, że skaner 3D idealnie odwzoruje między innymi przedmioty wykonane np. z przeźroczystego materiału. Nie ma żadnego problemu ze stworzeniem ich modelu. Sama wielkość obiektów również nie ma większego znaczenia dla jego pracy. Urządzenie radzi sobie z najmniejszymi elementami. Uzyskane z jego pomocą dane mogą zostać wykorzystane do stworzenia wirtualnego modelu, którego można użyć w różnych celach – np. do szczegółowej analizy lub prezentacji.

Jakie zastosowanie ma skanowanie trójwymiarowe?

Szerokie możliwości skanowania trójwymiarowego pozwalają na wykorzystanie tej technologii praktycznie w każdym aspekcie – począwszy od przemysłu np. w analizie jakości, czy medycynie, gdzie służy ona tworzeniu wirtualnych modeli niezbędnych do podjęcia leczenia pacjentów. Skanowanie w 3D jest dużo bardziej precyzyjne niż stosowane do tej pory metody pomiarowe. Duża dokładność otrzymanych modeli umożliwia zastosowanie ich przy projektowaniu np. protez w medycynie lub sprawdzaniu jakości w obrębie produkcji seryjnej.

Chcąc wprowadzić technologię skanowania trójwymiarowego do swojej firmy, warto dokładnie sprawdzić przedsiębiorców oferujących tę technologię. Kluczową rolę odgrywa tutaj dopasowanie urządzenia do zapotrzebowania oraz sposób jego wykonania. Tanie urządzenia bardzo często charakteryzują się niską jakością, co może przekładać się na niedokładności pomiarowe. Kluczowe będzie również samo wsparcie techniczne, którego udziela producent lub dystrybutor. Może ono dotyczyć bezpośredniego kontaktu w sprawie porad, czy organizacji specjalnych szkoleń przygotowujących do obsługi sprzętu.