Jeszcze nie tak dawno był to element filmów sci-fi i motyw używany w wielu grach konsolowych. Jakiś czas temu przeciętny Kowalski nie uwierzyłby, że zakładając tylko i wyłącznie okulary zobaczymy zupełnie co innego od tego co nas otacza. Naturalnie w pierwszym momencie myśląc o takich rozwiązaniach można pomyśleć o zastosowaniu ich tylko w grach komputerowych i konsolowych.
Łatwo zapomnieć, że podobna technologia w pewnych branżach używana jest i to od dłuższego czasu.Wszelkiego rodzaju symulatory samolotów, pojazdów, statków czy maszyn to jedynie początek. Od dłuższego czasu piloci nim zasiądą za sterami prawdziwej maszyny muszą wpierw spędzić mnóstwo czasu w symulatorach. Z wirtualnych gogli korzystają także chirurdzy. Używając VR (wirtualnej rzeczywistości) wspomagane są leczenia i terapie wielu chorób. Ostatnio wirtualne gogle zyskały na popularności, ponieważ zaczynają trafiać na rynek sprzedaży detalicznej. Na dziś dzień co raz więcej marek ma w swojej ofercie gogle VR do różnorodnych zastosowań.
Jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych z nich jest Oculus Rift. Ten potentat w dziedzinie VR wprowadza swoje gogle razem z dedykowanym kontrolerem. Kolejną wielką firmą, która udostępnia podobne technologie jest Sony. Stworzony przez Japończyków projekt morfeusz jest rozwiązaniem dedykowanym dla konsol PlayStation. Swoje gogle mają także inni producenci jak Google, HTC czy też Samsung. Jednak ich produkty współpracują jedynie z innymi produktami tych firm.