Dzisiejszy świat pełen jest niedomówień, problemów i tragedii. Wiele osób decyduje się na poważny krok i wynajmuje prywatnego detektywa, by ten pomógł w rozwiązaniu jakiejś trudnej, skomplikowanej sprawy. Kim właściwie jest detektyw i jak można nim zostać?
Detektyw to osoba która świadczy usługi detektywistyczne. Pracuje on zwykle dla Agencji Detektywistycznej, zajmującej się tropieniem, obserwowaniem, śledzeniem danej osoby. W Polsce jest to zawód dość młody, uznawany dopiero od 2001 roku. Nic dziwnego, w ostatnich latach zapotrzebowanie na tego typu usługi gwałtownie wzrosło.
Każdy detektyw posiada licencję, czyli dokument potwierdzający jego umiejętności i prawo do wykonywania zawodu. Detektywem może zostać osoba, która ukończyła 21 lat, ma przynajmniej średnie wykształcenie i całkowitą zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że detektywem nie może zostać osoba karana, zawieszona w prawach. Przyszły detektyw musi też odbyć szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych, przepisów i prawa. Co więcej, każdy detektyw musi przejść badanie psychiatryczne, potwierdzające jego psychiczną odporność, niezbędną do wykonywania tego zawodu. Zawód detektywa nie jest zawodem łatwym i nie każdy ma predyspozycję do jego wykonywania.
Aby zostać detektywem nie są konieczne studia wyższe. Jest wiele instytucji, oferujących możliwość odbycia kursu detektywistycznego, szkolenia i możliwość otrzymania licencji, która wręcza komendant główny Policji.
Kto może zostać detektywem? Oprócz spełnienia wszystkich powyższych wymagań formalnych, przyszły detektyw musi mieć predyspozycje do wykonywania zawodu. Musi posiadać zdolność logicznego myślenia i łączenia faktów w spójną całość, nawet takich pozornie niepowiązanych ze sobą. Detektyw musi umieć pracować w pełnej dyskrecji, umieć wtopić się w tłum, by nie zostać zdemaskowanym. Jest to zawód niezwykle stresujący, obciążający psychicznie, dlatego nie jest to zawód dla każdego, przeciętnego śmiertelnika. Detektyw musi umieć dociekać, musi drążyć problem tak, by dojść do jego rozwiązania.
Z usług detektywistycznych korzysta się dzisiaj w różnych przypadkach. W przypadku czyjegoś zaginięcia, wytropienia kogoś, ale także w przypadku niewiernego męża czy oszukującej żony. Zapotrzebowanie na tego typu usługi wzrasta wraz z rozszerzaniem się problemów i konfliktów między ludźmi.