Studia prawnicze kojarzą się niewątpliwie z prestiżem, wszak dają one naprawdę imponujące możliwości zawodowe. Jednak dostanie się na najbardziej prestiżowe uczelnie może być stosunkowo trudne, gdyż wymagany jest wysoki wynik z matury, a także bardzo dobre wyniki w nauce.
Dlaczego warto studiować prawo?
Prawo to niewątpliwie bardzo prestiżowe studia. Polecane jest zarówno dla osób, które swoją karierę stawiają na pierwszym miejscu, a także tym którym los innych nie jest obojętny, gdyż jest to jeden z zawodów służebnych. Jak pokazują statystki absolwenci prawa po ukończeniu studiów bardzo szybko znajdują pierwszą pracę, a dzięki możliwości dalszego rozwoju perspektywy zawodowe są tu znacznie większe niż na innych kierunkach.
Czy prawo jest obecnie kierunkiem popularnym?
Coraz więcej osób wybiera się na prawo, co można zauważyć po szerokiej ofercie szkół prywatnych. Właśnie na prywatne uczelnie jest znacznie łatwiej się dostać, gdyż wymagania nie są tu tak wygórowane jak w przypadku państwowych wydziałów prawa. Oczywiście wyniki w nauce i wynik z matury również się liczy natomiast mnogość oferty edukacyjnej w tym zakresie zapewnia duże prawdopodobieństwo dostania się na ten kierunek.
Jakie trzeba mieć umiejętności, żeby bez problemu dostać się na studia prawnicze?
Aby dostać się na studia prawnicze trzeba posiadać wiedzę z zakresu filozofii, etyki i przede wszystkim wiedzy o społeczeństwie, gdyż w dużej mierze te zagadnienia na studiach prawniczych są rozszerzane, oczywiście w połączeniu z etyką pracy, czy zagadnieniami dotyczącymi poszczególnych kodeksów prawa.
Możliwości po ukończeniu prawa
Prawo studia magisterskie to duże możliwości rozwoju zawodowego. Absolwent może zatrudnić się jako pomoc kancelaryjna bądź też młodszy referent w sądzie bądź urzędzie. Lepiej jednak zdecydować się na nieco dłuższą ścieżkę, która nie wyklucza możliwości podjęcia w trakcie pracy, a mianowicie aplikacji. Najbardziej prestiżowe są aplikacje sędziowska i prokuratorska, na które najtrudniej się dostać. Z kolei po ukończeniu aplikacji radcowskiej czy adwokackiej można założyć własną kancelarię i w obydwu przypadkach reprezentować swoich klientów w sądzie. Ciekawym wyborem jest również aplikacja notarialna. Jednak trzeba wiedzieć, że w przypadku notariuszy w miastach ustalane są limity.