Wartościowa biżuteria od setek lat jest wpisana w historię monarchii.Insygnia władzy w każdym królestwie mówić miały o blichtrze oraz bogactwie w państwie. Niemniej jednak to nie jedynie fundamentalne insygnium monarchii są najbardziej drogocenne.

Włodarza wiecznie kochali przepych i otaczali się wysadzaną kamieniami biżuterią. Zwłaszcza monarchia brytyjska, która do tej pory funkcjonuje zgromadziła gigantyczne kolekcje kosztownych oraz unikalnych kosztowności. Ostatnio dosyć jest głośno o biżuterii brytyjskiej rodziny w kwestii spadku zmarłej ostatnio Elżbiety II. Mnóstwo cennych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest powierzane w linii prostej Windsorów od pokoleń. Są także unikalne kosztowności nabywane prywatnie przez monarchów, w tym oczywiście przez napomkniętą królową Elżbietę II, która nie skrywała się ze swoją pasją do drogiej biżuterii. Co wobec tego z bez wątpienia znajduje mieści się w skarbcu Royal Family? Które kosztowności stały się ulubieńcami angielskich monarchów?

Niewątpliwie, zawartość skarbca królowej Elżbiety II była wielka. Władczyni sporo wartościowych egzemplarzy zdobywała na swój prywatny użytek. Uwielbiała broszki, w Skarbcu znajduje się ogromny zbiór brylantowych, diamentowych broszek, które stały się niejako nieodłącznym wykończeniem stroju Elżbiety II. Jej chyba w największym stopniu słynną nieoficjalną biżuterią był naszyjnik z pereł, widoczny jest na bardzo wielu zdjęciach z mniej poważnych dyplomatycznych spotkań. Ale chybanajbardziej wyjątkową biżuterię stanowią tiary. Są nimi klejnoty, jakie możemy oglądać jedynie w czasie najistotniejszych królewskich okoliczności. Tiary są symbolem wszystkich dystyngowanych i szlachetnych pań w rodzinie królewskiej. Sporo z tych najbardziej cennych była własnością do królowej, na pewno zostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, że tiary to drogocenny dodatek w biżuterii, który był nader chętnie wypożyczany ze skarbca królowej na prośby innych dam. Pośród tych drogocennych klejnotów wspomnijmy tiarę Cartier Halo, sformowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Cudowna diamentowa tiara Diamond Bandeau utworzona w stylu Art Deco została wypożyczona Meghan Markle na jej ślub z księciem Harrym. Ulubioną natomiast tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, dlatego klejnot zwykle tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zdaje się najbardziej rozpoznawalna tiara, bowiem uwidoczniona jest na brytyjskich pieniądzach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma też ciekawe dzieje, noszona przez sporo dam z rodziny królewskiej, także księżnej Diany. Natomiast unikatowa tiara Greville Emerald Kokoshnik nieczęsto była pokazywana, ale kiedy zaprezentowała ją księżniczki Eugenie z Yorku każdy wpatrywał się w tiarę skonstruowaną ze szmaragdów. Birmańska tiara z rubinów była zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Niesłychanie często można było podziwiać tą wspaniałą tiarę sformowaną z diamentów i rubinów pozyskanych z innej biżuterii, Elżbieta II ochoczo ją wkładała. Camilla, wcześniej księżna Kornwalii, żona obecnego Karola III nadzwyczaj często Tiara Cambridge Sapphire Parure została zamówiona w XIX w, stała się ulubioną ozdobą królowej Marii z Teck, Tiarę wykonano z ogromnej liczby diamentów i szafirów, dziś ma status tiary nienoszonej. Podobnie jak oszałamiająca Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, utworzona z z około sześciuset siedemdziesięciu. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być jedynie zakładany przez monarchinie. Od czasu jej skonstruowania używały go dotychczas Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Nie ulega wątpliwości naczelnymi klejnotami rodziny królewskiej są insygnia nazywane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najcenniejszy kompletny zespół symboli koronacyjnych na świecie. Naczelnym elementem jest korona św. Edwarda, wysadzana diamentami, rubinami i szafirami. Całkowity zbiór królewskich insygniów koronnych mieści 23 578 kamieni szlachetnych, w tym słynny diament Cullinan o wadze 530 karatów wmontowany w berle władcy. Na znalazły się też herby heraldyczne orazgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda zakłada się jedynie podczas koronacji władcy, na pozostałych istotnych uroczystościach pojawia się już prosta korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od niemal 2 wieków szykuje się osobną koronę. Do zbioru królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii kwalifikuje się też wiele innych elementów. Wśród nich są między innymi pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, trąbki jak również pozostałe przedmioty powiązane z różnymi wydarzeniami królewskimi. Prawie wszystkie klejnoty Royal Family można na co dzień podziwiać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.