Jeśli traktować teatr niczym typową zabawę, próżno doszukiwać się rywalizacji z gwałtowną rzeczywistością technologicznych nowinek. Współczesny odbiorca nastraja się na „tu” i „teraz”. Nie istnieje jakakolwiek sposobność na wzmocnienie uczuć i refleksje. Fabuła powinna wydarzać się natychmiastowo, odbiór jest wręcz scrollowany. Warto się zastanowić zatem, czy jest w tej rzeczywistości w dalszym ciągu miejsce dla teatru? Co sztuka teatralna jest w stanie zaoferować współczesnemu odbiorcy? Jakie pozytywne skutki zapewnia obcowanie ze sztuką teatralną?

Prawda w bezpośrednim odbiorze

Oglądając spektakl masz kontakt z rzeczywistym światem. Na scenie grają aktorzy w czasie rzeczywistym. Choć sztuka dzieje się wedle scenariusza, to w każdej inscenizacji zobaczysz kompletnie odmienną kreację. Aktor odgrywając swoją rolę konstruuje postać bardzo indywidualnie. To w następstwie tego właśnie w teatrze masz możliwość weryfikacji prawdziwej gry aktorskiej, tego rzemiosła, jakie jest osadzone głęboko w talencie. W teatrze aktor musi dać się wciągnąć definitywnie roli. W rezultacie nawet przy tym samym scenariuszu, reżyserii i obsadzie sztuka teatralna ożywia ekscytacje i wzruszenie o przeróżnym nasileniu. Na inscenizację wpływają wszyscy uczestnicy przedstawienia. Zaangażowanie reżysera, aktorów scenarzystów i widzów nigdy nie są identyczne. Nawet będąc na tej samej sztuce po raz wtóry dasz się ponieść zupełnie innym uczuciom.

Emocje, które trwają

Jednym z największych walorów sztuki teatralnej jest poruszenie widza do głębi. Intensywne przeżycia aktywują się nie jedynie w ciągu samego oglądania spektaklu, ale także pozostają z widzem o wiele dłużej. Znakomita , poruszająca gra aktorska utrwala się w pamięci i rozwija refleksje oraz emocje. Nieistotne, czy patrzysz na spektakl komediowy, czy smutną tragedię. Obcowanie z teatrem po prostu zobowiązuje do refleksji, do uspokojenia się i porównania sztuki z realnym światem. Teatr wyczula zmysły. Nieraz ekscytacje oswobodzone przez sztukę teatralną pozwalają bardziej refleksyjnie przyjrzeć się światu, rozumieć zmienność, piękno oraz czerpać ze świata mobilizujące impulsy.

Kontakt z wybitną sztuką

Pójście do teatru to nadzwyczajna okazja, aby zgłębić literaturę najwyższych lotów. Prezentacja świetnej sztuki wymaga dużo poświęcenia a także pracy ze strony zespołu teatralnego. W repertuarze tym samym mieszczą się uważnie wyłonione dramaty, ażeby odbiorca miał możliwość odkryć najwspanialsze arcydzieła. Stały bywalec teatrów wielokrotnie bywa na premierach, pragnie permanentnie poznawać nowe dramaty. Mnóstwo wielbicieli teatru pragnąc najbardziej wzniosłych wrażeń, kieruje się recenzją cenionego krytyka teatralnego. To niesłychanie wartościowe podejście, gdyż rolą krytyka jest właśnie kształtowanie opinii o przedstawieniu. Krytyka teatralna zajmuje się weryfikowaniem twórczości teatralnej odnośnie do jej zgodności z założeniami sztuki oraz z utrzymującą się w danym okresie stylistyką. Wyśmienity krytyk teatralny potrafi wskazać pewien rzeczowy standard, według którego widz może dokonać indywidualnej oceny. Warto uwydatnić, że to dzięki krytyce teatralnej multum znakomitych dzieł literackich pozostało zaprezentowanych bardzo szerokiej publiczności. Dobre noty krytyków kumulują uwagę amatorów znakomitej sztuki i nie dopuszczają do jej zaniku w niepamięci. Powinno się zatem poszukując nadzwyczajnych wrażeń, znaleźć dobrą recenzję sztuki i pójść na spektakl teatralny.