W przyrodzie stale zachodzą zmiany. W zimie możesz dostrzec wyjątkowo ciekawe zjawiska pogodowe. Piękne tajemnicze krajobrazy są efektem zmian, które następują w atmosferze. Zwróćmy uwagę na to, iż zimowe zjawiska pogodowe są tak samo piękne, co groźne. Podziwiając urocze zimowe widoki powinno się zachować przezorność oraz przygotować się adekwatnie do mroźnych temperatur. Jakkolwiek warto wybrać się na wyprawę do lasu. Tu zima maluje najpiękniej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, które zjawiska pogodowe możesz zobaczyć zimową porą.

Śnieg i burze śnieżne

Opady śniegu to zawsze wyjątkowo wyczekiwany symbol. Śnieg pojawia się w formie kryształowych gwiazdek z zamarzniętej wody. W powiększeniu taki śnieżny płatek jest przecudowna i kunsztowna. Płatki śniegu mogą wyglądać jak gwiazdki, słupki, igiełki czy też zróżnicowane nieregularne płytki. W skupieniu śnieg buduje białą pokrywę, w takim przypadku krajobraz jest taki kojący i czarodziejski. Czasami w zimą mamy do czynienia z zawieją śnieżną. To zjawisko zachodzi wówczas kiedy wiatr nosi lekki śnieg zalegający na ziemi. Jednakże jak pada śnieg a także wieje silny wiatr, wtedy występuje zamieć śnieżna. Jeżeli opady śniegu są bardzo intensywne można mówić o śnieżycy, a kiedy oprócz tego pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W trakcie tych mocnych zjawisk, lepiej pozostać w w domowym zaciszu. Niemniej jakkolwiek podczas delikatnej śnieżycy czy też zaraz po niej wskazane jest wybrać się na leśny spacer. Pokryte śniegiem korony drzew prezentują się rewelacyjnie. Dodatkowo da się z łatwością zaobserwować ślady zwierząt i napawać się głuchą ciszą.

Mroźne klimaty

Gdy temperatura opada poniżej zera występuje przymrozek. To zjawisko ma miejsce nie wyłącznie zimą, lecz również po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek wiąże się z amplitudą, którą oblicza się na podstawie różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy różnica powinna być dodatnia. To efekt utrzymującego się ciepła w ciągu dnia i niedużych zmian temperatur. W przypadku jak dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko należy nazwać mrozem. Delikatny, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie jest przeciwskazaniem do przebywania na dworze. Powinno się pamiętać natomiast o nałożeniu grubych rękawic i zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym. Temperatura powyżej dwudziestu stopni Celsjusza stwarza już skrajne warunki, jakich koniecznie powinno się unikać. Na tak wysokim mrozie nie można zbyt długo przebywać, ponieważ płuca i oskrzela nie mogą właściwie funkcjonować. Mroźne, suche powietrze, które gwałtownie i w ogromnej ilości dostaje się do środka uszkadza płuca i oskrzela. Wynikiem tego są nieodwracalne uszkodzenia, które prowadzą do astmy. Pomimo tego w sytuacji, kiedy pojawia mróz do minus 15 stopni wskazane jest wybrać się na ożywczą przechadzkę. W trakcie trwania niskich temperatur dochodzi do innych spektakularnych zjawisk połączonych z zamarzaniem pary wodnej, zaznajomisz się z nimi czytając kolejny rozdział.

Kryształowe opady i osady

Mroźny klimat stwarza warunki do powstawania przepięknych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie wyłącznie na powierzchni, ale także w atmosferze. Wytworzone w ten sposób przecudnej urody ozdabiają widoki za oknem. Szron to lodowy osad, który wytworzył się na powierzchni. Jeżeli podłoże uzyska bardzo niską temperaturę, to występuje wówczas tzw. resublimacja, co oznacza bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron często mylony jest z szadzią. Szadź jednak tworzy się w chwili dotknięcia zimnej wody z powierzchnią lub z powstałą uprzednio szadzią. efekcie na przykład wolnego napływania takiej zamarzającej wody powstaje duża pokrywa szadzi uformowanej z kryształków lodowych. Jeżeli kropelki wody zdążą się rozpłynąć przed zupełnym zamarznięciem, to w takim razie kształtuje się gołoledź. Drogowcy nazywają to zjawisko "szklanka", jako że droga pokryta gołoledzią jest wygładzona i niesłychanie śliska. Chociaż szron, szadź i gołoledź to zjawiska groźne, należałoby wybrać się do lasu. Otoczone kryształkami lodu albo szadzią rośliny wyglądają baśniowo. Niestety taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, w związku z tym w wielu przypadkach występują złamania gałęzi lub konarów. Gruba warstwa szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To wielka i bardzo ciężka czapa zalegająca na drzewach i krzewach. Należy wobec tego przypatrywać się roślinom rozważnie i obchodzić miejsca z wyrazistymi obciążonymi roślinami, żeby nie doszło do wypadku. Tymczasem nadzwyczaj cudownym zjawiskiem jest pył diamentowy. To sporadyczne zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, chociaż czasami da się go uchwycić. Musi pojawić się kilkudziesięciostopniowy mróz. Następuje wtedy proces przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu. Powstające słupki lodowe opadają na ziemię lśniąc w promieniach słońca.