Dzień św. Walentego, zwane również jako Walentynki, jest globalnym świętem przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy ten dzień 14 lutego co roku. W tym czasie wszyscy uzewnętrzniają swoją miłość i uczuciowość w stosunku do swoich bliskich, szczególnie wobec swoich partnerów romantycznych. Obyczaj celebrowania Dnia św. Walentego czerpie z dziejów antycznego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, zadedykowany bóstwu miłości i płodności. W średniowieczu 14 lutego był dniem przeznaczonym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całym świecie, a oblubieńcy przekazują sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, by okazać swoją sympatię. Przeczytaj więcej o historii, Dnia św. Walentego, by odkryć inspirację do okazywania sympatii.
Kilka słów o Świętym Walentym
Dzieje świętego Walentego jest dość zagmatwana i nie jest do końca jasna. Według tradycji chrześcijańskiej, św. Walenty był duchownym i lekarzem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był ścigany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, został wtrącony do więzienia za udzielanie chrztu chrześcijańskiego. Podczas pobytu w więzieniu, Walenty miał pomagać współwięźniom, oraz leczył ze śmiertelnych chorób. Inna legenda podaje, iż Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, ona również była chrześcijanką. Zakochany Walenty słał ukochanej listy miłosne, podpisując się jako "Twój Walenty", co niektórzy uważają za rozpoczęcie tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Całkiem zbliżona legenda opowiada o tym, że Walenty był więziony za nie respektowanie prawa ustanowionego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał ślubu każdemu mężczyźnie do 37 roku życia. Walenty ponoć udzielał potajemnie ślubów, za co wylądował w więzieniu. Tam połączyło go miłosne uczucie z niewidomą córką strażnika więziennego. Dzięki Walentemu oblubienica odzyskała cudownie wzrok. Ostatecznie Walenty został skazany na śmierć przez cesarza Klaudiusza II, a egzekucja nastąpiła 14 lutego. Kościół katolicki przyjął Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. Od czwartego wieku, 14 lutego zaczęto świętować jako dzień świętego Walentego poświęcony miłości i małżeństwu. Święty Walenty w dzisiejszych czasach jest traktowany jako patron zakochanych, medyków jak również chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.
Jak wypada uczcić Walentynki?
Walentynki to unikalny okres, podczas którego ludzie pragną akcentować swoją czułość wobec swoich ukochanych. W tym dniu ludzie wymieniają się podarunkami, kartkami okolicznościowymi i kwiatami.Odbywają się też randki. Na Walentynki zwykle ofiarowuje się podarki takie jak na przykład czerwone róże, czekoladki, wyroby jubilerskie, bilety na koncert lub do kina, jak również upominki DYI lub przedmioty osobiste. Znaczące jest to, by podarek był odpowiedni do osoby, która go dostaje i ujawniał miłość. Niektórzy uważają Walentynki jak komercjalną i niepotrzebną uroczystość , ale dla wielu par to ogromnie znaczący dzień, w którym mogą wyrazić swoją miłość. W dodatku to także kapitalna okazja do objawiania uczuć nie jedynie swojemu partnerowi, lecz też rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to panie obdarowują swoich mężczyzn upominkami i kwiatami. W Polsce coraz większą uznanie zyskuje Dzień Singla, który ma na celu pokazywać, że uczucia można świętować nie tylko w związku. Dzień Św. Walentegojest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, jaką dostaje się od bliskich i przyjaciół.