Róże ogrodowe stanowią jedne ze szczególnie popularnych kwiatów ozdobnych na całej kuli ziemskiej. Jest masa wielorakich rodzajów i gatunków, natomiast ich uprawa wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Poznaj przeróżne rodzaje róż ogrodowych i sposoby ich uprawy. Wśród róż ogrodowych istnieje multum fascynujących gatunków, a każda z nich ma swoje własne potrzeby w kwestii pielęgnacji. Najbardziej popularne rodzaje to:

Róże wielkokwiatowe: Te róże mają duże, pełne kwiaty o wielorakich barwach. Postrzega się je jako bardziej podatne na choroby niż inne rodzaje i wymagają regularnej pielęgnacji.

Róże pnące wypuszczają długie pędy, które osiągają wysokość nawet do kilku metrów. Są one znakomite do zakrywania ścian, ogrodzeń i kratek.

Róże miniaturowe: Te róże znamionują drobne kwiaty i niższy wzrost niż pozostałe rodzaje, co czyni je idealnymi do uprawy w pojemnikach czy też na małych działkach.

Róże pienne są szczepione i utrzymywane jako miniaturowe drzewka. Są one nieraz używane do komponowania dekoracyjnych punktów w ogrodach.

Róże parkowe to zazwyczaj obszerne i widowiskowe rośliny, kapitalne do uprawy w większych ogrodach i parkach. Mają one zwykle silny zapach a także znaczną liczbę kwiatów na każdym pędzie. Róże parkowe potrzebują częstej opieki, np. cięcie i podlewanie, aby zachować ich zdrowie i ładny wygląd.

Róże rabatowe to zwykle niewysokie gatunki róży ogrodowej, idealne do uprawy w kwietnikach, rabatach i pojemnikach. Są one po wielokroć w wyższym stopniu odporne na choroby niż inne typy i wymagają mniej opieki. Róże rabatowe z reguły kwitną przez pełny sezon wegetacyjny, zaś ich kolorowe kwiaty nadają się do komponowania ślicznych kompozycji kwiatowych w ogrodzie.

Żeby sadzić róże ogrodowe, należy przygotować odpowiednie miejsce w ogrodzie. Róże potrzebują słonecznego stanowiska, ale równocześnie dobrze rozkwitają w glebie o średniej wilgotności. Gleba powinna być dobrze zdrenowana a także obfita w składniki odżywcze.

W trakcie sadzenia róży wypada pamiętać, że korzenie muszą znajdować się na głębokości plus minus 5-8 cm. Po posadzeniu róży należy regularnie podlewać ją hojnie w ciągu pierwszego miesiąca, ażeby pomóc jej zakorzenić się w nowym miejscu.

W ciągu okresu róże wymagają systematycznego nawadniania a także nawożenia, nawozimy do nie później niż do lipca. Należy również regularnie wycinać przekwitłe kwiaty i chorowite pędy, by aktywizować nowy wzrost. W czasie zimowym należy również zabezpieczyć rośliny przed mrozem, dołując roślinę pod warstwą ziemi.

Bez wątpienia można stwierdzić,że róże ogrodowe to cudowne i lubiane krzewy, które możemy uprawiać w rozlicznych odmianach i miejscach. Wymagają one odpowiedniego podejścia oraz nieco pracy, jednakowoż z stosowną pielęgnacją, róże mogą stać się chlubą każdego ogrodu. Niezależnie, czy chcesz uprawiać róże parkowe, rabatowe, pnące, czy miniaturowe, pamiętaj o właściwym wyborze miejsca, systematycznym podlewaniu, nawożeniu a także obcinaniu krzewów.