Niektórym wydaje się, że wybieranie laptopa, to jak szukanie igły w stogu siana. Tak to faktycznie może wyglądać, jeżeli spojrzymy na mnogość urządzeń w sklepach. Samych serii jest bardzo dużo, nie mówiąc już o dostępnych konfiguracjach podzespołów. Jak zatem poruszać się w tym gąszczu ofert? Właśnie tę kwestię postaramy się przybliżyć w poniższym tekście.

Widełki cenowe

Po pierwsze budżet. Raczej rzadko zdarzają się osoby, które na zakup mobilnego komputera mogą przeznaczyć nieskończoną ilość pieniędzy. Dlatego określenie swoich możliwości będzie na pewno dobrym początkiem. Dzięki temu uda się odsiać sporo sprzętów, które znajdują się ponad naszą górną granicą finansową. Na przykład dobry laptop do 2000 zł znaleźć można bez problemu w dużych sieciach sklepów (np. tu: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-laptopow-sprawdz-jaki-laptop-wybrac.bhtml). Mimo tak nisko zawieszonego pułapu wciąż mamy całkiem dobry wybór. W związku z tym potrzebujemy kolejnych parametrów, które pozwolą nad dokonać właściwej selekcji.

3 cenne wskazowki ktore 02

Przemyślany kompromis

Należy zastanowić się, do czego przede wszystkim będzie nam takie urządzenie potrzebne. Wtedy też będzie się można skupić na jego wydajności. Oczywiście nie powinniśmy się łudzić, że za wspomniane 2000 zł kupimy laptop gamingowy, dlatego czasem niestety już sam budżet warunkuje nam wiele spraw. Natomiast jeśli będziemy wiedzieć, na co kłaść nacisk podczas poszukiwań, to z pewnością ułatwimy sobie wybór. Wiadomo wszak, że za wspomnianą kwotę nie można mieć wszystkiego, dlatego należy pomyśleć, na których podzespołach i cechach się skupić.

Jeżeli zależy nam na jak największej mocy i wydajności, to zrezygnujemy z wszelkich rzeczy, które mogą podrażać, jak podświetlana klawiatura, aluminiowa obudowa, czy antyrefleksyjny ekran. A co gdy z kolei chcemy, żeby sprzęt był szybki, by móc komfortowo korzystać z internetu i podstawowych aplikacji? Wtedy bardziej zadbajmy o dysk, pamięć RAM, aniżeli o kartę graficzną, czy rodzaj matrycy.

3 cenne wskazowki 03

Zastanówmy się nad gabarytami

Trzeba pamiętać o tym, że cena uzależniona jest także od wielkości urządzenia. Jeśli nie potrzebujemy dużego ekranu, to możemy zyskać dzięki temu trochę więcej mocy. To szczególnie dobra informacja dla osób, które poszukują laptopa poręcznego i mobilnego, idealnego na podróż. Natomiast do oglądania filmów albo obrabiania zdjęć zarówno rozdzielczość, jak i gabaryty ekranu powinny mieć lepsze parametry, przynajmniej 15 cali i Full HD.

Powyższe rady powinny wziąć sobie do serca osoby poszukujące dobrego laptopa, za którego nie chcą przepłacać. Dzięki temu będzie po prostu łatwiej dokonać selekcji i wybrać najbardziej odpowiedni model na swoje potrzeby.