Wolno działa ci komputer, a wykonanie jakiekolwiek czynności sprawia, że masz ochotę iść zaparzyć sobie najpierw herbatę ziołową na uspokojenie? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, na niektóre nie mamy wpływu, na inne tak. Czasami wystarczy nawet kilka podstawowych działań, by sprzęt zaczął całkiem szybko śmigać, ale jak to zrobić?

Dlaczego komputer wolno działa?

Każdy z nas chyba zna to irytujące uczucie, gdy komputer zaczyna wolniej działać, strony ładują się opornie i nierzadko wszystko się zacina, powodując, że wzbierają w nas nerwy. Powodów, dla których tak się dzieje, może być wiele – obciążenie pamięci dysku, wirusy, przegrzewanie sprzętu, problemy z systemem czy brak czyszczenia pamięci. Objawia się to na różne sposoby – komputer długo się włącza, wolno chodzi, wszystko ładuje się dłużej, bateria krótko trzyma, a czasem wystarczy godzina na sprzęcie, by móc zacząć na nim smażyć jajka. To jeszcze nie zawsze będzie oznaczało, że przyszedł czas na nowy sprzęt.

Jak przyspieszyć komputer?

Jeżeli nasz sprzęt jest już naprawdę stary i wymaga wręcz wymiany wielu podstawowych elementów, czasem najlepszym rozwiązaniem jest po prostu kupno nowego. Na szczęście, z wieloma problemami można poradzić sobie samodzielnie i bez wykładania dodatkowych kosztów. Wystarczy poszukać porad w internecie, jak przyspieszyć komputer podpowiada też Inwazjapc.pl, a takich artykułów naprawdę nie brakuje. Będąc uzbrojonym w podstawową wiedzę, można znacząco usprawnić działanie sprzętu i nie trzeba być informatykiem.

Zbyt duża ilość programów i aplikacji

Gdy komputer się długo włącza, do tego działa naprawdę wolno, powodem może być nadmierna ilość włączonych programów. Instalując jakąkolwiek aplikację, bardzo często nie zwraca się uwagi na to, że mogą one załączać się wraz ze startem systemu, a im więcej ich jest, tym bardziej wydłuża się proces ładowania. Komputer jest więc bardziej obciążony, a gdy w trakcie użytkowania w tle są pootwierane inne programy, jego płynność działania spada. Zdecydowanej większości aplikacji pewnie nie potrzebujemy – warto je usunąć albo zmienić ustawienia na ręczne włączanie. Zbyt duża ilość programów sprawia też, że komputer musząc obsługiwać aż tyle pamięci, zacznie się po prostu przegrzewać.

Nadmierne zaśmiecenie dysku twardego

Dyski twarde mają określoną pojemność, do tego po pewnym czasie ulegają także dodatkowemu zużyciu. Niestety często popełnianym błędem jest nadmierna ilość ściąganych programów i aplikacji, które je wypełniają, przez co zaczynają wolniej chodzić. Dodatkowo dyski twarde mają też ograniczoną ilość cykli kasowania i po pewnym czasie mogą zacząć odmawiać posłuszeństwa. W takim przypadku samo oczyszczenie z zawartości może nie wystarczyć i koniecznością stanie się np. kupno nowego dysku. Warto wiedzieć, że jeżeli za bardzo obciążymy pamięć, komputer zacznie działać wolniej, a może wręcz dojść do zawieszenia systemu.

Warto więc regularnie czyścić pamięć, usuwając to, co nie będzie nam potrzebne, a także dokonywać defragmentacji dysku. W ten sposób wszystkie pliki na komputerze zostaną posegregowane i ułożone, a w ten sposób skróci się czas ich obsługi.

Wolne działanie komputera, a wirusy i złośliwe oprogramowania

Niestety, ale równie często bywa tak, że za wolne działanie komputera odpowiadają nieproszeni gości – wirusy oraz złośliwe aplikacje, które instalują się w naszym systemie i zaczynają go psuć. Ściągając cokolwiek z sieci, należy uważać i korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł, a także dokładnie czytać wszystkie ikonki, które się wyświetlają. Najlepiej też, jeżeli zainstaluje się porządny antywirus, który będzie chronił system przed ewentualnymi atakami.

Aktualizacja systemu

Żeby systemy komputerowe mogły działać poprawnie, co jakiś czas muszą być aktualizowane. Obecnie często się o tym nawet nie pamięta, ponieważ większość takich działań odbywa się automatycznie, na przykład przy wyłączaniu komputera lub po prostu wyskakuj okno powiadomień. Niestety niektórzy o tym zapominają albo ignorują takie zalecenia, przez co po pewnym czasie komputer może mieć problemy z uruchamianiem niektórych działań. Najnowsza technologia nie tylko zapewnia sprawniejsze funkcjonowanie, ale i chroni komputer.