Wydaje się, że każdy z nas, nawet najbardziej wytrawny informatyk, korzystając z sieci podłożył się pod pułapki stawiane przez inne portale, nawet pominąwszy wirusy lub programy szpiegowskie. Jak owe zagrożenia zminimalizować.

Nie jest to łatwe, tym bardziej że nawet część największych sceptyków docenia korzyści płynące z korzystania z najbardziej znanych portali społecznościowych. Nawet biorąc pod uwagę aspekt promocyjny, co dotyczy również twórców, na przykład plastyków lub fotografików.

Pierwszy problem - niedocenianie zabezpieczeń

Tu przede wszystkim idzie o to, by docenić te zapory, które proponuje nam system komputerowy, choćby Firewalla. Mamy również aplikacje, które warto jest dokładnie spenetrować, które pozwolą nam chronić naszą prywatność.

Zadajmy sobie najpierw trzy podstawowe pytania:

- Po co jest nam potrzebna historia przeglądania?

- Czy rzeczywiście w bilansie ostatecznym wykorzystanie opcji zapamiętania haseł (w przeglądarce lub w systemie) tak bardzo ułatwi nam życie?

- Czy jednak nie da nam większego poczucia bezpieczeństwa wygenerowania hasła losowo, trudnego do zapamiętania i na przykład skorzystanie w tym celu z generatora haseł.

Na szczęście coraz więcej internautów docenia fakt bardziej uważnego i przemyślanego reagowania na różnego rodzaju wyskakujące okienka. Przecież to nie tylko sklepy internetowe są w stanie zapamiętać nasze zakupowe nawyki, ale nawet rozwiązywanie quizów może zostawić nasz ślad w sieci.

Oczywiście i w tym wypadku dobre jest zachowanie umiaru z drugiej strony, bowiem możemy zacząć i w tym aspekcie wyznawać spiskową teorię dziejów. Wystarczy tylko rozwaga, umiejętne rozpoznawanie zabezpieczeń i rezygnacja z pozornych ułatwień, na przykład zapamiętywania haseł.

Programy antywirusowe

Programy antywirusowe są niezbędne. Do najczęściej używanych należą darmowe opcje Avasta, choć czasem warto jest o do tego programu dopłacić kilka złotych miesięcznie nawet w celu zwiększenia ochrony prywatności.

Jest spory wybór programów antywirusowych płatnych u tu do najpopularniejszych należą: Kasperski, Norton i Bitdefender. Plusem tych antywirusów jest to, że automatycznie się aktualizują. W wypadku darmowej opcji Avasta aktualizacja jest efektem kliknięcia na odpowiedni przycisk w wyskakującym okienku.

Unikać nieznanych stron i propozycji

Trzymając się tematów antywirusów, to część internautów stała się ofiarami wyskakujących okienek fałszywych programów antywirusowych. Na trzeba zwracać baczną uwagę i przede wszystkim nie reagować na nieznane firmy.