Jeśli firma posiada sprecyzowany pomysł na działalność, standardowe produkty mogą wydać się dla niej niedostateczne. Mimo że przeważnie, mówiąc o indywidualnym tworzeniu projektów, ma się na myśli aplikacje on-line lub portale internetowe, to niezmiernie interesujące efekty może przynieść również utworzenie dedykowanego sklepu internetowego. Przedsiębiorcy powinny zaimplementować w serwisie zakupowym funkcje precyzyjnie dobrane do oczekiwań ich klientów. Mają też łatwiejszą drogę do testowania innowacji.

Dedykowany sklep internetowy projektowany jest w całości na zamówienie. Nie oznacza to jednak, że dostawca IT opracowujący podobne narzędzie nie sięgnie po sprawdzone i bardzo wysokiej jakości elementy, dostępne na rynku. Istnieją rozwiązania programistyczne, które zdecydowanie wzmacniają np. ochronę użytkowników. Należy z nich skorzystać, zamiast tworzyć od nowa to, co jest już stworzone.

Rolą dedykowanego sklepu internetowego jest upraszczanie składania zamówień, oraz zwiększanie sumy koszyka zakupowego. Wyjątkowe rozwiązania technologiczne mogą mieć wpływ jednak także na skuteczność działań pracowników obsługujących stronę e-commerce, udostępniając im przydatne opcje. Aby rozwiać wątpliwości firm, które rozważają własny projekt serwisu zakupowego, trzeba przypomnieć, że większość dużych marek e-commerce decyduje się akurat na dedykowane sklepy internetowe oraz systemy zakupowe.