Trudno sobie wyobrazić łatwe prowadzenie biznesu w sieci czy choćby tylko strony informacyjnej bez hostingu. Oczywiście, można postawić własny serwer. Ale są to koszty oraz nakład dodatkowej pracy. I jakby tego było mało to jest to praca wymagająca sporej wiedzy oraz doświadczenia. Zdecydowana większość użytkowników sieci woli się skupić na rozwijaniu własnego biznesu, dlatego hosting jest tak popularny.

Krótka definicja hostingu

Jeżeli jeszcze dla kogoś nie jest to jasne, to należy się krótkie wyjaśnienie. Hosting to usługa polegająca na wydzierżawieniu zasobów serwerów należących do firmy hostingowej. Innymi słowy, wszystkie pliki stron internetowych, maile i certyfikaty są przechowywane na komputerach firm specjalizujących się w hostingu.
Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć bezpieczeństwo danych oraz nieprzerwane zasilanie komputerów zawierających naszą stronę a to umożliwia przeglądanie jej zawartości z dowolnego miejsca na świecie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Uptime

Co się tyczy dostępności strony dla użytkowników to określa się ją mianem uptime'u. Uptime oznacza gwarantowany przez dostawcę hostingu czas dostępności strony. Pomimo szeregu zabezpieczeń, zawsze może się zdarzyć, że strona przez krótki okres będzie niedostępna. Większość poważnych usługodawców oferuje uptime na poziomie 99%. Liczba ta oznacza, że przez 99% czasu trwania umowy strona będzie widoczna dla internautów. Przed wyborem danej firmy hostingowej warto zweryfikować jaka rekompensata jest oferowana w przypadku niedotrzymania tego zapisu umowy oraz czy rzeczywiście dany usługodawca radzi sobie bez problemu z zapewnieniem dostępności stron.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy świadczenia hostingu?

Dodatkowo decydując się na daną firmę dobrze jest zweryfikować jaką prędkość łącza oferuje nasz potencjalny przyszły kontrahent. Od tego będzie przecież zależało jak szybko nasza strona będzie się wczytywała. Jeżeli mamy zamiar udostępniać skomplikowaną stronę lub choćby serwis z wieloma zdjęciami to zbyt wolne łącze może zniechęcić odwiedzających nas użytkowników sieci.
Trzeba ponadto mieć świadomość, że nie każdy hosting potrafi obsłużyć skrypty PHP czy bazy SQL. Jeżeli mamy już nieco więcej doświadczenia w tworzeniu stron i nasze www wymaga nieco bardziej zaawansowanych narzędzi to koniecznie należy zweryfikować czy dany dostawca usługi hostingowej ma w swojej ofercie obsługę wymaganych przez nas tool'i.

Hosting dla firmy

Jeżeli dodatkowo planujemy obsługiwać pocztę np. podległych pracowników to krytyczna staje się ilość dostępnego miejsca pod nasz serwis. Maile szybciutko zajmą ogromną część pamięci. Trzeba koniecznie zweryfikować na jaką ilość wolnego miejsca na serwerach możemy liczyć.

Backup danych

Jedną z największych zalet korzystania z hostingu jest profesjonalny backup. Jednak nie wszystkie firmy wykonują go w jednakowych odstępach czasu. Jest to bardzo ważne, aby sprawdzić czy ta usługa jest dodatkowo płatna oraz jak często backup jest wykonywany. W zależności od naszych potrzeb może się okazać, że np. cotygodniowy backup nie zapewnia wystarczającej dla naszych potrzeb rozdzielczości w dostępie do archiwalnych danych. Inną ważną kwestią jest okres czasu w jakim są przechowywane kopie z poszczególnych dni.