Aby korzystać z ogrzewania gazowego i C.W.U podgrzewanej gazem wcale nie trzeba posiadać dostępu do gazociągu. Alternatywnym rozwiązaniem jest zbiornik na LPG. Czy lepiej zdecydować się na jego wydzierżawienie czy kupno?

Zainteresowanie ogrzewaniem gazowym, pomimo dość wysokich cen gazu, nie maleje. Wybieramy je przede wszystkim ze względu na bezobsługowość, czystość i ekologię, dlatego to nowoczesna alternatywa dla ogrzewania węglem. Wtedy, gdy domu nie można podłączyć do gazociągu, warto zdecydować się na zbiornik LPG, który będzie zamontowany na posesji.

Zbiornik na gaz może być zarówno zakupiony na własność, jak i również można zdecydować się na jego wydzierżawienie od firmy zajmującej się ich dostawą, montażem, a także sprzedażą gazu. Oczywiście, rozwiązania te mają również swoje plusy i minusy, dlatego warto zapoznać się z nimi przed podjęciem decyzji.

Zbiornik LPG na własność
Jeżeli zakupisz własny zbiornik, wówczas nie musisz wiązać się umową z dostawcą gazu i możesz kupować go od dowolnego sprzedawcy, a także zmieniać dostawców tak często, jak tylko zechcesz. Koszt tego rodzaju inwestycji dla najpopularniejszego zbiornika o pojemności 2700 litrów to około 10 tysięcy złotych – tyle trzeba będzie zapłacić za jego kupno, transport, wykonane projektu, płyty fundamentowej, a także odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego.

Przy posiadaniu własnego zbiornika trzeba jednak pamiętać o tym, że we własnym zakresie trzeba będzie zajmować się obowiązkowymi przeglądami, próbami oraz wymianą zaworu ciśnieniowego, co powinno odbyć się co 5 lat. Do tych kosztów dochodzą też ewentualne naprawy.

Dzierżawa zbiornika LPG
Wydzierżawienie zbiornika LPG jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, które nie wymaga również sporych wydatków na początku. Główny koszt to przygotowanie projektu oraz płyty fundamentowej przeznaczonej pod zbiornik. Sam zbiornik LPG pozostaje przez cały czas własnością dystrybutora, który również odpowiedzialny jest za jego konserwację oraz działanie, pokrywając wydatki związane z eksploatacją.

Użytkownik, czyli dzierżawca musi wówczas płacić za dzierżawę. Ponadto musi podpisać umowę na dostawę paliwa zgodnie z dostępnymi u dostawcy pakietami, na przykład rozliczenie może odbywać się według zużycia, za każdą dostawę czy też w stałej cenie przez cały rok. Zerwanie umowy może być związane z płatnością kary.