Zbiorniki przydomowe na gaz to doskonała alternatywa ogrzewania własnego domu. Korzyści, które przynoszą instalacje gazowe we własnym ogródku, można mnożyć.
Są ekonomiczne, ekologiczne, skuteczne i komfortowe. Zapewniają niezależności i ogrzewanie domu nawet podczas naszego wyjazdu. Jeśli chcemy rozpocząć ogrzewanie swojego domu w taki sposób możemy rozważyć dwie opcje: montaż własnej instalacji lub dzierżawa od dostawcy gazu. Obydwie formy maja zarówno swoje plusy jak i minusy. Własne instalacje gazowe są gwarancją niezależności od konkretniej firmy, wiąże się z nimi możliwość wyboru oferty każdego z dostawców dostępnych na rynku, nie obligują do długotrwałych umów pakietowych, pozwalają także na wkopanie butli- a tym samym uzyskaniem większej wolnej przestrzeni na posesji. Dzierżawa pozwala natomiast na zapomnienie o kwestii konserwacji i przeglądów instalacji - obowiązek ten spada na właściciela zbiornika - czyli dostawcę, nie wymaga także tak wysokiego wkładu własnego w inwestycje, jak w przypadku kupna, pozwala na zakup gazu w preferencyjnych cenach, choć zmusza do pozostania przy ofercie jednego dostawcy. Jeśli jednak zdecydujemy się na opcję pierwsza- własny zbiornik, musimy zwrócić się do certyfikowanej firmy wykonującej atestowane instalacje gazowe. Koszt założenie takiej instalacji i zakupu odpowiedniego zbiornika nie jest mały, jednak zwraca się w kilku pierwszych latach użytkowania. Przykładowy koszt instalacja gazowa mazowieckie to ok. 6-7 tysięcy. Oczywiście nie jest to całkowity koszt posiadania instalacji. Doliczyć do tego należy koszty comiesięcznej eksploatacji gazu, a także przeglądów i czynności związanych z konserwacją.
Przy dobieraniu miejsca na przydomowa instalację warto pamiętać, że wszelkie z tym związane kwestie dyktowane są względami bezpieczeństwa. Pamiętajmy zatem podstawowe kwestie - zbiornik nie może znajdować się zbyt blisko zabudowań - powoduje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia domowników. Nie może także znajdować się w pobliżu linii wysokiego napięcia oraz dróg dojazdowych do posesji. Uwzględnić powinniśmy także przepisy przeciwpożarowe i w miarę możliwości zainstalować ścianę odgrodzenia przeciwpożarowego. Należy mieć na uwadze fakt, że nie każde podłoże nadaje się do umieszczenia instalacji - grząskie czy podmokłe powinno zostać natychmiast wyeliminowane. Jeśli chodzi o sam zbiornik- jego wielkość także podlega rygorystycznym ustaleniom, podobnie jak przestrzeganie terminów przeglądów i zgłoszenie do Urzędu Dozoru Technicznego.