Zawartość żelaza w wodzie jest ograniczona rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Nie bez powodu. Woda pełna żelaza nie tylko wygląda fatalnie i tak samo smakuje, ale też jest szkodliwa dla zdrowia i nie spełnia swoich podstawowych zadań. Niestety, stan instalacji oraz jakość ujęć wody pozostawiają wiele do życzenia. Sposobem na odżelazienie wody może być odżelaziacz regenerowany ozonem.

Skutki zażelazionej wody

Zawartość żelaza w wodzie pitnej określa rozporządzenie Ministra Zdrowia. W myśl tego dokumentu w litrze wody z naszych kranów może być się do 0,2 mg żelaza. Podwyższona wartość tego pierwiastka obniża jakość wody. Po czym poznać, że jest go za dużo? Przede wszystkim woda mętnieje i zmienia kolor. Przy silnym zażelazieniu nabiera rudawej barwy. Jej smak staje się nieprzyjemny. W łazience powstają zacieki na armaturze, płytkach i parawanach mających styczność z wodą. Zacieki te mają kolor żółtobrązowy. Ubrania uprane w wodzie zbyt bogatej w żelazo żółkną, a nawet mogą pojawiać się na nich plamy.

Zażelaziona woda jest szkodliwa dla zdrowia. Może prowadzić do rozstroju żołądka. Sprzyja tworzeniu się próchnicy, przebarwieniom zębów, podrażnia skórę, spojówki i górne drogi oddechowe. W zażelazionej wodze łatwiej rozwijają się bakterie. Wpływa to na nasze zdrowie na dwa sposoby – po pierwsze taka woda jest dobrym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, a po drugie prowadzi do zarastania rur instalacji wodno-kanalizacyjnej, co jeszcze bardziej pogarsza stan wody. Tworzy się błędne koło.

Profesjonalny  odżelaziacz wody regenerowany ozonem

Jednym ze sposobów na odżelazienie wody jest zastosowanie profesjonalnego urządzenia, jakim jest odżelaziacz regenerowany ozonem. Pozwala on cieszyć się wodą pozbawioną żelaza nawet wtedy, gdy normy zostały przekroczone stukrotnie! Żywotność odżelaziacza wynosi do 20 lat ciągłej pracy. Urządzenie regeneruje się ozonem, który samo wytwarza z tlenu obecnego w atmosferze, co oznacza, że eksploatacja oczyszczacza jest praktycznie bezkosztowa. Ozon ten jest 50 razy skuteczniejszym utleniaczem niż chlor, a ponieważ szybko ulega rozpadowi, nie przedostaje się do wody, której używamy. Odżelaziacz niszczy bakterie, wirusy i roztocza, niweluje zapach siarkowodoru, a jego praca kosztuje tyle, ile prąd do wytworzenia ozonu oraz niewielka ilość wody do usunięcia nagromadzonych zanieczyszczeń – czyli niewiele. Tego typu odżelaziacze oraz inne skuteczne rozwiązania problemów z wodą można znaleźć na www.sklep.osmoza.pl.