Dywany i wykładziny są dla większości z nas wygodniejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu niż gołe panele, czy linoleum. Mogą być proste i eleganckie, ozdobione wzorami przypominającymi poprzednie stulecia, czy kolorowymi, bajkowymi motywami dla dzieci. Jedynym minusem dywanów i wykładzin dywanowych jest to, że szybciej ulegają zabrudzeniom, a ich czyszczenie jest trudniejsze. Jak czyścić wykładzinę za pomocą odkurzaczy piorących?

Przygotowanie wykładziny do prania

Kompleksowe czyszczenie wykładzin w domu wykonujemy przeważnie kilka razy do roku, w czasie generalnych porządków. W biurach, które odwiedzają nasi klienci, pranie wykładzin odbywa się zwykle znacznie częściej, ponieważ zależy nam na idealnym wyglądzie pomieszczeń, które stanowią wizytówkę naszej firmy. Powinniśmy dbać o regularne czyszczenie wykładzin i dywanów, ponieważ z czasem brud stanie się trudniejszy do usunięcia - lub wręcz niemożliwy do sprania, zwłaszcza w przypadku jasnych podłóg, które mogą ulec zniszczeniu. Zanim zabierzemy się za pranie wykładziny, należy ją dokładnie oczyścić zwykłym odkurzaczem powietrznym. Najlepiej nadaje się do tego profesjonalny odkurzacz przemysłowy, który usuwa pył i okruchy spomiędzy włókien materiału. Jeśli planujemy wyprać wykładzinę także za meblami, na przykład za kanapą, postarajmy się rozpocząć odkurzanie, a następne pranie, właśnie od tego rejonu.

Czyszczenie odkurzaczem piorącym

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o usunięcie widocznych plam: z tuszów, farb, oleistych substancji, czy kolorowych napojów, np. kawy lub wina. Jeżeli plamy są duże i intensywne, warto najpierw rozprowadzić w ich miejscach odpowiednie detergenty, odkurzyć urządzeniem piorącym. Kolejnym etapem będzie już pranie całej wykładziny, czy dywanu. Rozprowadzamy chemię przystosowaną do tego typu prac i zasysamy odkurzaczem brud, który najszybciej się rozpuścił. Jeżeli jest taka potrzeba, należy użyć szczotki typu turbo, która zbiera więcej zabrudzeń - dowiadujemy się w firmie Ramirent. Większość nowoczesnych odkurzaczy piorących jest wyposażona w tego rodzaju szczotki. Kolejny etap to wciągnięcie odkurzaczem pozostałości, które rozpuszczały się dłużej. Ostatni etap to po prostu wysuszenie wykładziny. W domu zwykle możemy po prostu poczekać, aż wykładzina wyschnie. Nieco inaczej jest w biurach - tu firmy sprzątające używają nagrzewnic, by podłoga stała się sucha w krótkim czasie. Jeżeli zakup odkurzacza piorącego do wykładzin wydaje nam się zbyt drogi - możemy swobodnie skorzystać z wypożyczalni tego rodzaju sprzętu i zadbać o domową przestrzeń.