Wybór grzejnika do domu nie jest łatwym zadaniem. Musimy bowiem przeanalizować wiele wytycznych, które wpływają na to, czy dany model faktycznie się sprawdzi, będzie pasował pod kątem parametrów, jak i wyglądu. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym drugim zagadnieniu, a więc postaramy się odpowiedzieć, jakie mamy rodzaje grzejników i który model będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza.
Wybieramy grzejnik. Co jest ważne?
Grzejniki przeważnie robione są ze stali, choć można spotkać także aluminiowe i żeliwne. Te pierwsze - najbardziej popularne - dostępne są w wielu wymiarach. Znakiem rozpoznawczym są szczególnie grzejniki płytowe, bardzo praktyczne - w zależności od potrzeb cieplnych kupujemy model z większą liczbą płyt. Mimo wielu zalet warto pamiętać, że grzejniki stalowe są dość wrażliwe na jakość wody w instalacji, dlatego też najkorzystniej je stosować w instalacjach systemu otwartego. Czy wobec tych utrudnień, lepiej wybrać model aluminiowy?
Z jednej strony tak, bo są lekkie, a ponadto mają niewielką bezwładność cieplną. Oznacza to, że dobrze współpracują z nowoczesnymi kotłami na paliwa płynne. Z drugiej strony zbyt miękki materiał sprawia, że grzejniki te podane są na uszkodzenia mechaniczne. A jak na tym tle sprawują się grzejniki żeliwne? Są bardzo wydajne, trwałe, skutecznie akumulują ciepło, ale i jednocześnie wolno się nagrzewają, więc nie pasują, np. do takich miejsc, jak łazienka, gdzie szybki wzrost temperatury jest czymś pożądanym. Poza tym są ciężkie, więc nie da się ich zawiesić na wszystkich ścianach: przykładem niech będą płyty gipsowo-kartonowe.
Wielu osobom nie podoba się też wygląd tych grzejników, zresztą pod tym kątem one wszystkie - także stalowe i aluminiowe - prezentują się nijako. Zamiast stanowić ozdobę pomieszczenia, raczej działają w druga stronę - obniżają atrakcyjność takiego miejsca. Jaki jest więc na to sposób, aby mieć doskonały pod względem parametrów i wyglądu grzejnik?
Modele dekoracyjne - coś więcej niż zwykły grzejnik
Nie wszyscy o tym słyszeli, ale dostępne są grzejniki dekoracyjne, które nie dość, że charakteryzują się doskonałymi parametrami cieplnymi, to dodatkowo wyglądają niezwykle stylowo, sprawiając, że doskonale wpasowują się w aranżację wnętrz. Przykładów takich modeli jest bardzo dużo.
Grzejniki z płaską płytą przypadną do gustu osobom ceniącym sobie minimalizm, czystość i elegancką prostotę, dla których liczy się symetryczny, niezakłócony zbędnymi dodatkami, porządek. Loftowe - jak sama nazwa wskazuje - są idealne do industrialnych, surowych wnętrz. Doskonale się tam wpasują, wzbogacając takie wyjątkowe pomieszczenie. Rurowe zapewniają uzyskanie oryginalnego, niezwykle ciekawego efektu stylizacyjnego, szklane pozwalają na niepowtarzalną personalizację, bo na ich powierzchni można wstawić własne zdjęcie lub grafikę, a żeliwne w stylu retro to idealny pomysł, jak urządzamy wnętrze w klimacie lat 60. To oczywiście nie wszystkie propozycje tego, jak mogą wyglądać grzejniki dekoracyjne!
Jak widać, nie jesteśmy ograniczeni do wyboru grzejnika o tradycyjnym wyglądzie, dzięki czemu zyskać może aranżacja naszego domu. Przecież nikt nie powiedział, że grzejnik musi być nudny i nie może mieć w sobie nic designerskiego. Przywołane przykłady grzejników dekoracyjnych pokazują, że możliwości w tym zakresie są naprawdę duże.