W domach jednorodzinnych, ale także w biurach i obiektach komercyjnych, coraz popularniejsze staje się światło pośrednie. Jest to takie światło, którego źródło jest ukryte i jasność rozchodzi się po pomieszczeniu poprzez odbicia (od sufitu, podłóg oraz ścian).

Czym charakteryzuje się światło pośrednie?

Taki rodzaj oświetlenia jest możliwy, bo samo źródło światła zamknięte jest w specjalnej oprawie. Najczęściej posiada ona właściwości rozpraszania albo kierowania strumienia światła na daną płaszczyznę. Sprawia to, że oświetlenie wnętrza pozbawione jest cieni i blasków, co wygląda dobrze i daje efekt przyjemny dla oczu. Warto wiedzieć, że aby wykorzystanie światła pośredniego było prawidłowe oraz zrównoważone, najlepiej planować je na początkowych etapach projektowania danego wnętrza (biorąc np. pod uwagę jego rozstaw). W ofercie producentów oświetlenia, można wybierać spośród dwóch najpopularniejszych opcji, czyli:

  • Opraw klasycznych, w postaci kuli lub prostokąta.
  • Profilu dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Ważną informacją jest ta, że przy oświetleniu pośrednim, klosze zapewniają zabezpieczenie lamp przed pyłem, zabrudzeniami oraz wilgocią, ale niejednokrotnie służą także jako element chłodzący. Oprawy klasyczne są tańsze, jednak te dopasowywane do potrzeb klienta pozwalają na szybszą i łatwiejszą instalację. Niezależnie jednak od tego, najważniejsze jest to, by wybrać taką oprawę, która pozwoli na osiągnięcie strumienia światła bez cieni. Dlaczego? Ponieważ stworzenie długich oraz pozbawionych cienia linii światła pozwoli na zwiększenie we wnętrzu poczucia przestrzeni, a zainstalowane opraw w kilku miejscach umożliwi otoczenie wnętrza ramą światła. Oświetlenie pośrednie będzie także idealne do podkreślenia wybranych form architektonicznych, ale też do złagodzenia optycznego wyglądu ciężkich konstrukcji.

Na co pozwala wybór światła pośredniego?

Wyżej wymienione zalety opisywanego tutaj rodzaju światła można jeszcze rozszerzyć o to, że sprzyjać może ono także oszczędzaniu energii. Wszystko dlatego, że w takich lampach można zastosować technologię LED, w postaci żarówek albo taśm. Umieszcza się je na ścianach, ale też we wnękach, na sufitach, a nawet podłogach. Wygodne jest też to, że tego rodzaju światło pośrednie może mieć w takiej opcji różnorodne barwy od ciepłych białych do zimnych białych i będzie ono przyciągać wzrok swoimi detalami.

Światła pośrednie można skierować na ścianę bądź jasny sufit, od którego będą się one doskonale odbijać. Są one idealne do mniejszych pomieszczeń, w których nie potrzeba intensywnego natężenia oświetlenia. W pomieszczeniach większych, światła pośrednie mogą natomiast stanowić wspaniałą dekorację, która akcentuje ciekawy akcent pomieszczenia albo wybrany przedmiot (np. zegar czy płaskorzeźbę). Trzeba jednak pamiętać, że oświetlenia pośredniego raczej nie stosuje się jako głównego źródła światła, jednak może stać się ono prawdziwą ozdobą: zarówno w domu prywatnym, jak i w eleganckiej firmie, hotelu, a nawet restauracji.