Bloki rozdzielcze stosowane są w rozdzielnicach elektrycznych. Warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia. Sprawdź, jaki blok rozdzielczy wybrać!

Na rynku dostępne są różne rodzaje bloków rozdzielczych. Różnią się one między sobą różnymi parametrami. Jeżeli zastanawiasz się, jaki blok rozdzielczy wybrać, koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem.

Co to jest blok rozdzielczy?

Bloki rozdzielcze to urządzenia, które służą do rozdziału energii elektrycznej i są instalowane w rozdzielnicach elektrycznych. Dlatego warto również wytłumaczyć, czym jest rozdzielnica elektryczna. Jest to element instalacji elektrycznej, który zawiera urządzenia i podzespoły, służące do łączenia, rozdziału oraz przerywania obwodów elektrycznych. Rozdzielnice mogą mieć różne zastosowanie. Można wyróżnić m.in. rozdzielnice budowlane, stosowane do rozdziału energii podczas prac budowlanych. Innym rodzajem są rozdzielnice polowe, służące do montowania zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych. Istnieją również rozdzielnice multimedialne i uniwersalne rozdzielnice hermetyczne. Bloki rozdzielcze stosuje się w budynkach biurowych, przemysłowych, a także w mniejszych rozdzielnicach domowych.

Rodzaje bloków rozdzielczych

Istnieją różne rodzaje bloków rozdzielczych. Mogą się one różnić pojemnością, umiejscowieniem w rozdzielnicy oraz sposobem przyłączania. Można wymienić przede wszystkim:

  • Bloki rozdzielcze o budowie kompaktowej – to zwykle urządzenia jednopolowe, które odpowiadają za łączenie w instalacji przewodów, mających dwie różne średnice.
  • Modułowy blok rozdzielczy – urządzenie wielopolowe, służące do instalacji na szynie DIN.
  • Przelotowe bloki rozdzielcze – umożliwiają połączenie przewodów miedzianych i aluminiowych w jednej instalacji.

Bloki rozdzielcze – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Blok rozdzielczy to urządzenie, które zasilanie rozprowadza do obwodów w zakresie układu sterowania (m.in. zasilania silnika 3-fazowego, 1-fazowego i zasilania obwodu napięcia sterowniczego 230V). Przy wyborze bloku rozdzielczego, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest liczba biegunów. Można zdecydować się na zakup urządzenia jedno-, dwu- lub czterobiegunowego. Warto również zwrócić uwagę na prąd znamionowy instalacji, prąd zwarciowy wytrzymywany oraz szczytowy, a także napięcie znamionowe instalacji. Istotnymi parametrami są także liczba odgałęzień z każdego bieguna oraz średnica podłączanych przewodów. Wysokiej jakości bloki rozdzielcze znajdziesz w ofercie hurtowni elektrycznej online. Możesz tam również kupić blok rozdzielczy w zestawie z wbudowanym kompletem mostków. Aby podłączyć blok, należy wykonać połączenie śrubowe.

Bloki rozdzielcze to urządzenia, służące do tworzenia połączeń elektrycznych. Warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje bloków rozdzielczych, aby móc wybrać najbardziej odpowiedni produkt. Dzięki powyższym wskazówkom zakup właściwego urządzenia nie będzie już stanowił dla Ciebie problemu.

undefined