Niechybnie przyszła jesień a wraz z nią czas na jesienne sprzątanie. Prace porządkowe to nie jedynie metoda na utrzymanie czystości, ale też dbanie o przyjemną aurę. Oczywiście mnóstwo osób nie lubi sprzątania, lecz w istocie o wiele bardziej miło jest zasiąść w fotelu jesienną porą, jeżeli wszystko wokół jest schludne.

Pożądane byłoby takie stereotypowe porządki powtarzać każdego roku. Uporządkowany dom zostanie odpowiednio przygotowany do zimy, a my uprościmy sobie dalsze bieganiny połączone z gonitwą wokół świąt. Jak więc zaplanować porządkowanie na jesień? Jak zatem zabrać się za porządki jesienne?, aby prace przebiegały w miarę przyjemnie i wartko? Od czego rozpocząć? Oto poradnik dotyczący jesiennych porządków.

Czyste okna-porządki jesienne

Mycie okien to nader znaczący fragment jesiennych porządków. W czasie letnich miesięcy bezspornie uzbierało się dużo brudu. Dodatkowo gdy jest upalnie, szyby są zanieczyszczane przez różnorodne owady. Nadchodzący chłód na pewno przeszkodzi w późniejszym dokładnym umyciu okien. Rozpocznij od stolarki okiennej, a w następnej kolejności zastosuj płynu do szyb. Dobrze wyczyść wszelkie zakamarki. Równocześnie zabierz się za pranie firan. Do pralki warto wrzucić wybielacz, tak aby odświeżyć białą barwę firan. Nie należy zapominać o wyczyszczeniu parapetów. Jeśli masz dom, to musisz liczyć się też z myciem elewacji i kostki brukowej. Znakomicie się tu sprawdzają myjki ciśnieniowe. Jeśli nie rozporządzasz takim narzędziem użyj mopa lub ostrej drucianej szczotki. Sprawdź drzwi frontowe a także furtkę. Przeważnie w lukach zbiera się piasek a także błoto przyniesione razem z letnim powiewem.

Czas na jesienne sprzątanie w środku

Z reguły na przełomie sezonów wymieniamy konfekcję na cieplejszą. Oto właściwy czas na uporządkowanie szaf. Przeznacz jeden dzień na jedno wnętrze. Na koniec zostaw kuchnię i łazienkę. Jeśli posiadasz spiżarnię, warto do niej zajrzeć, posegregować słoiki oraz poświęcić więcej miejsca na przetwory. Nie zapomnij również w sypialniach przewietrzyć wszystkich materacy jak również odświeżyć dywanów. W łazience umyj dokładnie płytki. Możesz uczynić to przy użyciu mopa albo szmaty nawiniętej na szczotkę. Postaraj się dokładnie doszorować spoiny. W w ciągu zimy nieczęsto otwieramy okna, jest mniej przewiewnie. W toalecie góruje wilgoć. Osadzony w fugach kurz będzie idealnym środowiskiem dla bakterii i grzybów. W pomieszczeniach gruntownie umyj wszystkie lampy. Dla właścicieli mebli tarasowych to również termin na wyczyszczenie oraz zabezpieczenie foteli i siedzisk. Im troskliwiej zadbamy o umeblowanie zewnętrzne, tym oszczędniej wejdziemy w następny sezon wiosenny. Zwykle po okresie grillowym również pucujemy dokładniej ruszty i paleniska. Porządkowych zadań jest mnóstwo, jednakowoż należałoby je po kolei przewidzieć i doprowadzić do realizacji. Żeby uprzyjemnić sobie czas porządków jesiennych można słuchać ulubionej muzyki czy też słuchowiska, bądź śpiewać.