Najczęściej wiosna jest doskonałym okresem na rozpoznanie swojej sympatii do motocykli. Chociaż ładne okoliczności przyrody nie stanowią najważniejszego powodu do tego, by wsiąść na motor, bezsprzecznie to właściwy czas, żeby odpowiednio poczuć maszynę i przyswoić wszelkie zasady bezpieczeństwa. Bezspornie jazda motocyklem przynosi przyjemne wrażenie wolności, ale wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wyposażenia. W szczególności każdy początkujący motocyklista ma obowiązek zapoznać się z listą niezbędnych akcesoriów, które są konieczne dla zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy motocyklem, tak samo w mieście, jak i w terenie.

Kask motocyklowy

Posiadanie odpowiednio dopasowanego kasku motocyklowego z homologacją jest zasadą, którą charakteryzuje nie wyłącznie zdrowy rozsądek, ale szczególnie przepisy ruchu drogowego. Dzisiaj istnieje mnóstwo wariantów kasków, których cechy i zastosowanie zależą zasadniczo od stylu jazdy. Inny będzie kask do prostej jazdy skuterem po mieście, odrębny do poruszania się większym motorem. Są także kaski odpowiednie na tory sportowe, kaski do pokonywania ekstremalnych tras off roadowych, kaski cross, czy enduro. Początkujący motocyklista przeciętnie kupuje kask integralny, który za sprawą swojej uniwersalnej, pełnej budowy zagwarantuje wygodę i ochronę głowy tak samo w czasie jazdy w mieście, jak i na bardziej wymagających, cięższych trasach. Powinno się zaopatrywać się w tylko takie kaski, które mają znaczek certyfikowanej homologacji. Oznacza to, że dopełniają określone normy bezpieczeństwa i są dopuszczone do użytku na drogach europejskich.

Strój motocyklowy

Ubranie motocyklisty komponuje się z kilku elementów. Przede wszystkim powinno zaopatrzyć się w kurtkę motocyklową. Z reguły wybór pada na szablonową, popularną, lecz solidną i odporną na rozdarcia kurtkę skórzaną na motor. Obecnie dostępne są również tekstylne kurtki motocyklowe, które podobnie cechuje dobra jakość. Wybierane są zazwyczaj z uwagi na swoją lekkość, odporność na wodę i wytrzymałość. Każdy wariant kurtki motocyklowej, obojętnie do którego stylu jazdy ją wybieramy, winien być wyposażony w specjalne ochraniacze.
Oprócz kurtki powinno wyekwipować się w spodnie na motor. Można wybraćjeansy motocyklowe czy też modele z innych mocnych i odpornych na wilgoć materiałów. Spodnie motocyklowe również winny być wyposażone w protektory.
Dobre buty motocyklowe to konieczność. Muszą stabilizować i zabezpieczać stopy. Tym samym trzeba wybierać tylko te modele, które są przeznaczone do jazdy na motocyklu.
Rękawice to chyba najczęściej kupowany szczegół ubioru motocyklisty. Dobrze jest dysponować kilkoma parami, które można zmieniać w zależności od pory roku a także stylu jazdy. Skórzane rękawice motocyklowe z adekwatnymi ochraniaczami niewątpliwie wyznaczają podstawę wyposażenia i powinny znajdować się na liście pierwszych zakupów początkującego motocyklisty.
Trzeba także pamiętać o innych elementach stroju na motor. Można wyposażyć się w kombinezon na motocykl, bluzy na motor, a także rozważyć zakup kominiarki pod kask. Trzeba jednak pamiętać, żeby wszystkie elementy odzieży motocyklowej były nie tylko solidnej jakości, lecz także ochraniały motocyklistę przed prawdopodobnymi otarciami, bądź uszkodzeniami podczas upadku.

Dodatkowe akcesoria na motocykl

Początkujący motocyklista powinien szczególnie skupić się na bezpieczeństwie jazdy. Natomiast niewątpliwie każdy, kto wybiera się poza miasto, albo na nieznane trasy powinien wyekwipować się w nawigację motocyklową. To urządzenia stworzone specjalnie z myślą o potrzebach motocyklisty, więc są niezawodne i komfortowe w korzystaniu. Z kolei interkom montowany w kasku umożliwi motocykliście możliwość łączności z innym jeźdźcem, a także pozwoli na odsłuchiwanie komend z nawigacji.

Trzeba jednak pamiętać, że podstawą każdego motocyklisty powinna być zapobiegliwość i rozwaga. Jazda motocyklem związana jest z wysokim niebezpieczeństwem, nie tylko ze względu na zachęcające możliwości mocy silnika, lecz także przez wzgląd na innych uczestników ruchu. O bezpieczeństwo i ostrożność musi starać się sam motocyklista. Resztę niezbędnych akcesoriów motocyklowych można zakupić w świetnie wyposażonym sklepie dla motocyklistów. Wskazane jest bez wątpienia siegać po asortyment dobrej jakości. Przecież chodzi tu o bezpieczeństwo. Wysoką jakość zazwyczaj zdołają zapewnić jedynie wypróbowani i uznani producenci odzieży motocyklowej i akcesoriów dla motocyklistów. Toteż w Liberty MotoStore dostępna jest wyselekcjonowana oferta kasków motocyklowych, garderoby motocyklowej i akcesoriów motocyklowych. Tylko najwyższa jakość materiałów i wykonania zaświadczona certyfikatami zdoła zagwarantować dobre zabezpieczenie i ochronę motocyklisty.