Gdy zbliża się czas wakacji zazwyczaj ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Staramy się przewidzieć wszystkie atrakcje turystyczne, czasem śledzimy mapy i foldery biur podróży. A kiedy już uda nam się wybrać interesujące miejsce destynacji rozpoczynamy planowanie naszego bagażu. Osobliwie dla tych, którzy udają się po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego stanowi nie byle jakie wyzwanie. Oprócz tego wskazane jest napomknąć, że przewoźnicy mają swoje wewnętrzne przepisy, które mogą się nieco od siebie różnić. Jeżeli więc niedługo wylatujesz na wczasy, zapoznaj się z naszym poradnikiem, radzimy, jakim sposobem prawidłowo spakować bagaż podręczny do samolotu.

Jakie są wymiary bagażu podręcznego?

Należy pamiętać, że turysta może wziąć dwa rodzaje walizek. Jest to bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany ładowany jest w luku bagażowym samolotu, jego wielkość również określa regulamin przewoźnika. Dziś skupimy się na bagażu podręcznym. Bywają takie sytuacje, w których wyjeżdżamy tylko na na parę dni i nie musimy dużej walizki.U wielu przewoźników wyznaczony jest jeden limit wymiarów bagażu podręcznego. Zazwyczaj walizka lub torba podręczna powinna ograniczać się do około 55 × 40 × 20 cm. Zezwala się ciężar bagażu do 8 kg. Powinno się zwrócić uwagę także na to, czy linia lotnicza, z której korzystamy uwzględnia bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 musi być spakowane w bagaż rodzica. Natomiast zdecydowanie u wszystkich przewoźników wolno na pokład zabrać wózek dla dziecka lub fotelik. Analogiczna zasada dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Personel samolotu umiejscawia sprzęt rehabilitacyjny w bagażniku na pokładzie. Pakując swój bagaż podręczny warto przestrzegać reguł odnośnie wymiarów, bo w przypadku ich przekroczenia, musimy się spodziewać dodatkowych opłat. Niekiedy nasz zbytnio duży bagaż podręczny może być oszacowany jako bagaż rejestrowany i trafi do luku bagażowego samolotu.

Co można mieć w walizce podręcznej?

Wszystkie rzeczy, jakie ładujemy do torby podręcznej muszą uwzględniać ustalone wytyczne ilościowe i jakościowe. Umieszczamy w walizce te rzeczy, jakie będą nam potrzebne podczas lotu . Możesz spakować: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów tj. woda, lekarstwa, kosmetyki przelane w butelkach po 100 ml, jedzenie, ubrania, niewielki sprzęt medyczny. Produkty płynne należy spakować do transparentnej folii o pojemności nie większej niż 1 l. Zazwyczaj limity ilościowe nie odnoszą się do pokarmów dla niemowląt. Oprócz tego możesz zabrać to, co nabyłeś w strefie bezcłowej na lotnisku.Przepisy linii lotniczych zakazują zabierania na pokład: produktów łatwopalnych, środków wybuchowych, substancji chemicznych lub trujących, części samochodowych, produktów o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.

Jak pakować rzeczy do walizki podręcznej?

Niezwykle ważne jest, jak poukładasz swoje rzeczy w walizce podręcznej. Na samym dole spakuj ubrania i to, czego będziesz potrzebował w najmniejszym zakresie. Kapitalnym patentem jest rolowanie rzeczy i ściąganie ich recepturką. Oszczędza się miejsce i zarazem blokuje się przemieszczanie przedmiotów w całym bagażu. W środku możesz ulokować wszystkie kosmetyki i przedmioty płynne. Na wierzch zawsze kładź rzeczy cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), leki i to wszystko, co musisz mieć w zasięgu ręki np: książkę, żywność, słuchawki, sprzęt medyczny. Powinno się też na samym wierzchu położyć cienką bluzę, przyda się jak temperatura w samolocie spadnie, a w dodatku tkanina zabezpieczy przed zgnieceniem cenne przedmioty.

Warto pamiętać, żeby zawsze sprawdzić regulacje przewoźnika. Występujące dość często różnice w statutach mogą niemało namotać i wywołać kłopoty przy odprawie. Wskazane jest również sprawdzić wagę pełnego bagażu podręcznego, tak aby nic cię nieprzyjemnie nie zszokowało przed bramką.