Ciepła pogoda przeważnie skłania nas do wypraw i spędzania czasu pod chmurką. Ostatnio ten model spędzania urlopu stał się bardzo popularny. Bezsprzecznie dla każdego biwak jest fascynującą przygodą. To nie tylko relaks, lecz przede wszystkim kontakt z przyrodą. Nim jednak wyjedziesz w drogę, zapoznaj się z naszym poradnikiem - podpowiemy ci, jakie rzeczy przygotować pod namiotOdpoczynek pod chmurką to nadzwyczajna alternatywa dla przeciętnego pobytu w hotelu. Zostajesz w bezpośredniej bliskości z przyrodą, w oddali od miasta. Możesz obozować w lesie, na polanie lub blisko jeziora. To rewelacyjna metoda na odpoczynek, bez pośpiechu i stresu. Nie zapominaj jednak, iż pobyt pod chmurką wymaga określonego przygotowania. Musisz zatroszczyć się o miejsce do spania, zaplanować organizację kuchni polowej i rozwiązać problem warunków sanitarnych. Jak się za to zabrać?

Namiot

Na biwaku naturalnie śpimy na ogół w namiocie. Niektórzy doświadczeni traperzy umieją wybudować trwały szałas, który świetnie realizuje rolę schronienia. Najczęściej jednakże wybieramy namiot. Wykonany jest z wodoodpornej tkaniny, doskonale chroni przed deszczem i wiatrem. Warto wybrać taki typ namiotu, który ma również moskitierę, pozwoli ona zastopować komary i meszki. Dobierając namiot zwracajmy uwagę nie tylko na liczbę użytkowników, lecz również pomyślmy o ich potrzebach. Obecnie można kupić namioty o rozmaitej wielkości, wyposażone w przedsionek, bądź dodatkowy daszek. To najlepsze wyjście dla tych osób, które chcą zamieszkiwać dłużej na łonie natury. Należałoby także wyposażyć się w karimatę i materac. Karimata jest dosć cienka, lekka, bezproblemowo można ją spakować i przenosić z miejsca na miejsce. Materac jest grubszy i ciężki, potrzebuje pompowania, niemniej jednak to opcja dużo wygodniejsza do spania. Obecnie dostępne są także maty samopompujące, które nie wymagają pompki, choć są droższe od wzmiankowanych rozwiązań. Ciepło w nocy z pewnością zapewni nam śpiwór. Na biwaki w okresie letnim wybierajmy cieńsze śpiwory.

Kuchnia na biwaku

Niewątpliwie posiłek z ogniska lub grilla smakuje najlepiej. Jednakże obozując pod namiotem możemy również gotować na kuchence turystycznej. Obecnie dostępnych jest bardzo dużo modeli kuchenek turystycznych, które można podłączyć np. do kartusza z gazem. Inną opcją jest kociołek wieszany lub stawiany nad ogniskiem. Survivalowe zapałki umożliwią nam rozpalenie ognia niezależnie od warunków pogodowychPamiętajmy jednak, że ognisko rozpalamy z dala od namiotu i wygaszamy je bardzo dokładnie. Na biwaku wykorzystujemy również specjalne turystyczne naczynia sporządzone z lekkich i wytrzymałych surowców. Wyekwipujmy się w komplet zestawiony z talerzy, kubków i sztućców. Z bez wątpienia przyda nam się także garnek i patelnia. Jeśli wyruszamy jedynie na na kilka dni możemy zabrać lodówkę turystyczną na wkłady, z wykorzystaniem której nasza żywność zachowa świeżość. Tymczasem w przypadku dłuższego wyjazdu należałoby rozważyć jadłospis z żywności lifilizowanej lub z konserw.

Inne akcesoria pod namiot

Jest mnóstwo takich akcesoriów, które tworzą niezbędnik każdego trapera. bezsprzecznie przynależy do nich latarka. Powinno się wyposażyć się w tzw. czołówkę, która jest nadzwyczaj wygodna w użytkowaniu. Można kupić także wielką latarkę turystyczną, którą zawiesza się pod tropikiem, żeby oświetlić wnętrze namiotu. Kolejnym przydatnym narzędziem jest multitool. Składa się z zintegrowanych akcesoriów np. scyzoryka, śrubokręta, nożyczek, otwieracza do puszki itp. Multitool to narzędzie, które zastępuje kompletną skrzynkę narzędziową.
Toaleta turystyczna i przenośny prysznic to sprzęty, o których nie wypada zapominać. Można kupić je w każdym sklepie turystycznym. Choć zakup wiąże się z pewnym wydatkiem całkowicie rozwiązuje sprawę higieny i warunków sanitarnych podczas biwaku.
Odzież pod namiot to kwestia, którą nadzwyczaj łatwo przewidzieć. Zazwyczaj wyjeżdżając pod namiot zabieramy ze sobą kurtki wodoodporne, polar, czapkę i wysokie buty. Jeżeli obozować będziemy w pobliżu jeziora, dorzucamy jeszcze strój kapielowy i lekkie piankowe buty. Resztę ubrań stanowią rzeczy codzienne, wygodne dresy, koszulki oraz bielizna.Niezbędnik biwakowicza jak najbardziej powinna stanowić również apteczka, biodegradowalne kosmetyki, koc i krem z filtrem. Poza tym przyda się też power bank, preparat na komary i kleszcze, szybkoschnący ręcznik oraz worki, w których wywieziemy z obrębu obozu nasze śmieci.

bez wątpienia lista akcesoriów pod namiot może być znacznie dłuższa. Wszystko zależy od miejca, gdzie wyruszamy i naszych potrzeb. Jeśli uda nam się spakować wedle tego poradnika, weźmy ze sobą jeszcze dobry humor i ruszajmy w drogę.