W ostatnich czasach Polacy chętniej pozostają w kraju na czas wakacji. Wydaje się, że nurt na częste wyprawy zagraniczne aktualnie się ograniczył. Z bez wątpienia to nie tylko wynik ograniczeń powiązanych z minioną pandemią, lecz również pogarszającą się kondycją ekonomiczną. Ale wczasy w Polsce nie dla każdego są koniecznością, niektórzy cenią turystyczne zalety naszego kraju i chętnie po nim podróżują. Co więc inspiruje nas do spędzenia wczasów w naszym kraju? Jakie są minusy wakacji w Polsce? Może okazać się, że wnioski optymistycznie nas zdumieją.

Różnorodność turystyczna w Polsce

Jedną z zasadniczych zalet położenia geograficznego naszego kraju jest rozmaitość krajobrazów. Możemy wszak odpoczywać w górach, jak i nad morzem. Mamy cudowne tereny z kotlinami i wyżynami. Ponadto dla pasjonatów wód śródlądowych jest przeogromna ilość pięknych pojezierzy, meandrów rzek i innych zbiorników wodnych. W Polsce posiadamy całe mnóstwo parków krajobrazowych, rezerwatów i nietkniętych obszarów zielonych. Nikt nie może skarżyć się na nudny pejzaż. Można u nas odkryć zarówno idealne miejsce do długich pieszych wędrówek, wspinaczki, jak i cudowne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Kolejnym walorem turystycznym w Polsce jest okazja do poznawania wielu kultur ludowych. Bezsporny urok górali, gościnność Kaszubów, czy też przyciągająca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy rejon Polski zespolony jest z jakąś niebywałą opowieścią. Oprócz tego warto zawsze skosztować kuchni regionalnej. Są takie miejsca, które słyną z bogactwa rozlicznych unikalnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Lubelszczyzna a także Podkarpacie na przykład mają przeszło 240 potraw regionalnych.

Bliskość atrakcji

Powinno się nadmienić, że wyjazd do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin nie męczącej jazdy samochodem. Można się spakować i wyruszyć w ustaloną trasę, a w drodze oprócz tego zwiedzać piękne, historyczne regiony. Dla wielu to również świetna możliwość, żeby odwiedzić rodzinę, która zamieszkuje na drugim końcu Polski. W miejsce samochodu można również skorzystać z samolotu. Sieć lotnisk jest obecnie na tyle rozwinięta, że bez trudu można znaleźć połączenie każdego regionu. Jest to opcja względnie droższa, ale bezsprzecznie poważnie redukuje okres podróży. Dla Polaków nadal, mimo inflacji, wakacje najtańsze są w kraju. Ceny walut są wysokie, więc podróż do egzotycznych kurortów okazuje się bardzo sporym wydatkiem. W dodatku wypada pamiętać, że przebywając na urlopie w Polsce bez trudu wiesz, w jaki sposób zaopatrzyć się w niezbędne towary w sklepach, w jaki sposób ekspresowo skorzystać z nieodzownej pomocy lekarskiej, bądź odnaleźć jakiekolwiek wsparcie. Brak ograniczeń językowych kolosalnie ułatwia podróżowanie i kontakt z lokalną społecznością. Nie zaskoczą cię obce przepisy albo nieznane zwyczaje.W całym kraju wiążą nas jednolite regulacje prawne, kodeksy drogowe, bądź reguły korzystania z urzędów. Nie ma wymogu jakichkolwiek dodatkowych formalności, wiz, paszportów i pozwoleń.

Minusy urlopu w Polsce?

Przeciwnicy wczasów w kraju przeważnie uwypuklają dwie uciążliwe wedle nich materie. Pierwszą z nich stanowi nasz polski chwiejny klimat. Zdarza się, że kiedy postanawiamy urlop sporo wcześniej, nie mamy możliwości skorzystania z prognozy pogody i trafiamy na deszcz bądź niskie temperatury. Nasz krajowy klimat jest dość kapryśny i latem pojawiają się okresy, kiedy bez ustanku pada. Jednakże należałoby zwrócić uwagę również na to, iż temperatury niekiedy osiągają ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Taka pogodowa ruletka jest cechą wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeśli popatrzy się na to, jak na dar natury, która wręcza nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą różnorodność. W deszczową pogodę także można odpoczywać. W naszych kurortach znajdują się kryte pływalnie, można zwiedzać zabytkowe miejsca i pozostałe ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim argumentem przeciwko wakacjom w Polsce jest marny stan dróg. Podobno uniemożliwiają one wygodną podróż. Należy jednak potwierdzać, że stwierdzenie to staje się nieaktualne. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. zapewnia przejechanie prawie całego kraju. Istnieje nadal kilka krótkich odcinków w budowie, lecz mają one komfortowe objazdy. Można wobec tego bez przeszkód podróżować po nowej nawierzchni. Należałoby także nadmienić, że dla niektórych przebywanie z dala od cywilizacji, głusza i cisza jest ogromnym pozytywem wczasów.

Istnieją takie zakątki na przykład w północnowschodnim rejonie, gdzie warto zaszyć się z dala od miejskiego zgiełku. Wczasy w Polsce z pewnością będą udane, jeśli zamyślimy je ściśle z naszymi oczekiwaniami i oczekiwaniami. Wspaniałość krajobrazów, sposobność do skorzystania z rozlicznych niespodzianek z bezspornie może zaspokoić każdego wymagającego turysty.