Wakacje w pełni i dla wielu z nas to czas wyjazdów na dłuższą wycieczkę lub wczasy. Okazuje się, że w tym roku większość urlopowiczów wybiera podróż własnym autem. Jest to nie tylko najwygodniejszy sposób podróżowania, ale także nadal najbardziej ekonomiczny. Swoim samochodem możemy dotrzeć praktycznie w każdy zakątek kraju, Europy, czy nawet nieco dalej. Dodatkowo nie musimy stawiać się na czas na dworzec lub lotnisko, nasz bagaż ogranicza jedynie ładowność auta, a w trakcie podroży możemy zatrzymywać się na dowolną ilość przystanków. Jednak, aby wakacyjny wyjazd własnym autem pozostawił po sobie jedynie przyjemne wspomnienia, należy się do niego odpowiednio przygotować i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jakich? Sprawdź koniecznie nasze porady na temat wakacyjnych wyjazdów.

Dobry plan to podstawa

Planowanie wakacji nie polega jedynie na wyborze atrakcyjnego miejsca, które chce się odwiedzić. Należy przede wszystkim prześledzić całą trasę podróży. Koniecznie trzeba zdobyć wszelkie informacje na temat aktualnych i planowanych w najbliższym czasie robót drogowych, czy objazdów. Warto też sprawdzić punkty przystankowe, stacje paliw, czy możliwości skorzystania z ewentualnej pomocy medycznej. Przed wyjazdem poinformuj rodzinę lub przyjaciół, że wyjeżdżasz. Ważne, aby ktoś zaufany zaglądał od czasu do czasu do mieszkania podczas twojej nieobecności. To nie tylko rozwiązanie kwestii podlewania kwiatów, ale przede wszystkim nie pozostawienia majątku bez nadzoru. Lepiej, aby po powrocie z wakacji nie czekała cię przykra niespodzianka.

Spakuj cały niezbędny ekwipunek

W zależności od tego, gdzie się wybieramy, powinniśmy przygotować swój bagaż. Z pewnością wyjazd na kemping lub do lasu będzie wymagał spakowania odpowiednich sprzętów. Jeśli wybieramy się do hotelu, wystarczy nam podstawowe zaopatrzenie. Bardzo dobrą praktyką jest przygotowanie listy wszystkiego, co zabieramy. To rewelacyjny sposób nie tylko na to, by spakować na urlop te najważniejsze rzeczy takie jak dokumenty, czy lekarstwa, ale także to idealna pomoc w zabraniu kompletnego bagażu z powrotem do domu. Przy pakowaniu całego ekwipunku biwakowego warto przestrzegać wytycznych odnośnie ładowności auta i zasad bezpiecznej jazdy. W kabinie nie mogą znajdować się luźno ułożone rzeczy, gdyż w razie jakiejkolwiek stłuczki, czy nieszczęśliwego wypadku stają się one dodatkowym niebezpiecznym narzędziem. Warto zatem zaopatrzyć się w dodatkowy bagażnik, aby jazda autem dla wszystkich pasażerów była przyjemna i bezpieczna.

Przygotuj samochód do drogi

Ważny przegląd techniczny auta jest obowiązkowym wymogiem wynikającym z przepisów. Ale nawet jeśli samochód jest regularnie sprawdzany, a od ostatniego przeglądu minęło niewiele czasu, przed każdym dłuższym wyjazdem na wakacje należy dokładnie zweryfikować stan techniczny auta. Samodzielnie możesz wykonać wszystkie podstawowe czynności, takie jak uzupełnienie płynu w spryskiwaczu, czy wymianę żarówek i zaopatrzenie w rezerwowy komplet bezpieczników. Przegląd najważniejszych układów w samochodzie, w tym układu hamulcowego, kierowniczego, napędowego oraz ocenę pracy silnika zdecydowanie przekaż profesjonalistom. W stacji kontroli pojazdów www.skpautometr.waw.pl w Warszawie twój samochód zostanie dokładnie i rzetelnie sprawdzony pod kątem sprawności i ewentualnych ukrytych usterek. Ponadto podczas przeglądu mechanicy zweryfikują stan płynów eksploatacyjnych, zbadają stan opon i ustawienie świateł.  Kontrola stanu technicznego samochodu przed wyjazdem na wakacje musi być solidna i drobiazgowa. Należy zatem pamiętać o konieczności wykonania takiego przeglądu w stacji kontroli pojazdów, gdyż to zagwarantuje nam bezpieczne dotarcie do celu.