Wszyscy lokatorzy rozległych skupisk miejskich kapitalnie znają to wrażenie, gdy pragniemy sekundy oddechu od miejskiego zgiełku i wzdychamy za spotkaniem z naturą. Szczęśliwie, w naszym kraju istnieje co niemiara pięknych parków i ogrodów, które oferują ucieczkę od blokowiska i pozwalają na spokój w objęciu natury. W niniejszym materiale zaprezentujemy cztery reprezentatywne miasta Polski, i odkryjemy ich urocze miejskie oazy.

Lublin, uznany jako "miasto ogrodów", ma do zaoferowania moc przecudownych kątów do odpoczynku. Przykłademnajpopularniejszych parków jest Park Saski, który rozciąga się na ponad 40 hektarach. Istnieje tam tajemniczy staw, kolorowe krzewy i obszerne gazony, gdzie można urządzić piknik bądź ot tak odprężyć się na łonie natury. Ogród Saski dodatkowo słynie wskutek rozmaitości gatunków flory, fontann i tarasów widokowych.

Stolica Polski oferuje wiele okazałych parków, z których niezmiernie godny uwagi to Łazienki Królewskie. To zacisze, gdzie przyroda i architektura wiążą się w zgodzie. W samym sercu skweru mieści się Pałac na Wyspie, kultowy obiekt z ładnym skwerem dookoła niego. Spacerując po ogrodzie miejskim, można natknąć się pawie, admirować romantyczne alejki i cieszyć się widokiem na stawy i mostki. To wyborne miejsce na marzycielski spacer, lub też piknik pośród przyrody.

Poznań słynie z Parku Cytadela, który jest wspaniałym miejscem na ukojenie i kontemplację. Znajduje się w tym miejscu dawny fort, tereny zielone, jak również staw, który sprasza liczne ptactwo. Park Cytadela stanowi ulubione ustronie spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Co więcej, można w tym miejscu też zobaczyć Palmiarnię, gdzie znajduje się sporo egzotycznych roślin, tworząc równikowy nastrój.

Gród podwawelski, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, ma do zaoferowania bez liku zachwycających parków. Pośród nich pożądane byłoby wtrącić o Plantach, które stanowią zieloną aleję okalającą Stare Miasto. Jest to idealne miejsce na spacery, odpoczynek na ławeczce, czy też biesiadowanie w pobliżu drzew. Następnym zasługującym na polecenie zakamarkiem jest Park Jordana, na którym rozpościerają się zbiorniki wodne, fontanny, altanki i mnogie rzeźby, tworząc nastrój sielskiego ogrodu.

Miejskie zieleńce są niezrównanym elementem mieszkania w mieście. Zapewniają nam sposobność odłączenia się od powszedniości i pogrążenia się w naturze. Bez względu na to, czy jesteś rezydentem Lublina, Warszawy, Poznania, czy Krakowa, niewątpliwie znajdziesz piękne skwery i ogrody miejskie, które zagwarantują Ci niezapomniane chwile odpoczynku i odstresowania się. Wskazane jest korzystać z tych lokalizacji, tak aby zatrzymać równowagę pomiędzy miejskim stylem egzystowania, a potrzebą bliskości naturą.