W Polsce, analogicznie jak w wielu krajach podróżowanie prywatnym autem jest konieczne dla mnóstwa osób. Ale, oprócz samego pojazdu, występuje kilka podstawowych dodatków, jakie muszą być w każdym samochodzie, uwzględniając tak samo bezpieczeństwo, jak i komfort w ciągu drogi. Niżej przedstawiamy kluczowe zaopatrzenie pojazdu, które pożądane byłoby mieć zawsze pod ręką.

Na drodze z bezpieczeństwem - trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa

Prezentujemy jedne z najistotniejszych dodatków w sytuacji usterki czy wypadku drogowego. Trójkąt ostrzegawczy zlokalizowany w dostrzegalnym punkcie zawiadamia pozostałe auta o niebezpieczeństwie na ulicy, zaś kamizelka odblaskowa wzmacnia widoczność kierowcy w sytuacji złej widoczności.

Apteczka pierwszej pomocy - zdrowie na polskich drogach

Przezorny prowadzący samochód winien być przygotowany na prawdopodobne małe uszczerbki lub zranienia. Apteczka pierwszej pomocy obejmująca kompresy, opatrunki, środki odkażające a także podstawowe farmaceutyki obniżające ból jest niezbędna w każdym aucie.

Wartościowy sprzęt w samochodzie - klucz do kół

W razie potrzeby zmiany opony, dostosowany przyrząd okazuje się głównym czynnikiem bezpieczeństwa. Wprawdzie współczesne samochody w wielu przypadkach są zaopatrzone w ten decydujący element, wskazane jest uprzytomnić sobie, że nie zawsze jest on rutynowym wyposażeniem. Wobec tego przed każdą jazdą wskazane jest potwierdzić, czy narzędzie jest w bagażniku. Dysponowanie tym narzędziem jest w stanie zdecydować o skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniu sprawy awaryjnej. To błahy uczynek, niemniej jednak kolosalnie działa na skalę gotowości kierowcy do radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami na drodze.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w podróży - gaśnica

Obecność niewielkiej gaśnicy w pojeździe wykazuje ważny znaczenie na minimalizowanie potencjalnych zniszczeń w razie potencjalnego pożaru pojazdu. Zasadnicze jest, by kierujący byli świadomi funkcji, jaką odgrywa gaśnica w sytuacjach awaryjnych. Polski kodeks przejrzysto charakteryzują zobowiązanie do posiadania gaśnicy w każdym pojeździe, a to akcentuje jej istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa w trakcie drogi. Potrzebne jest także częste kontrolowanie daty ważności gaśnicy, co daje pełne przekonanie, że w przypadku potrzeby będzie gotowa do sprawnego funkcjonowania. Ów obowiązek przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Koło zapasowe lub zestaw naprawczy

W razie wystąpienia sytuacji, w której dochodzi do przedziurawienia opony, nieocenionym szczegółem bezpieczeństwa może być posiadanie tak samo koła zapasowego, jak i zestawu naprawczego z pompką. To dwie alternatywne opcje, które mogą stanowczo wywrzeć wpływ na sprawne rozwiązanie problemu na ulicy. Współcześnie pojazdy często są wyposażone w komplet naprawczy, który zawiera kompresor z pompką i specjalne preparaty do reperacji opony. Ta forma pozwala na przygotowawcze asekurowanie przedłużonej podróży w przypadku małych dziur. Jednakże równie ważne jest posiadanie koła zapasowego, które jest w stanie być niezastąpione w sytuacjach, gdy renowacja opony nie jest możliwa czy jest karkołomna. Regularne sondowanie ciśnienia w kołach i przydatności koła zapasowego jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w ciągu podróży. Prawidłowe ciśnienie w oponach wpływa na komfort jazdy, oszczędność paliwa oraz wytrzymałość opon. Troskliwe dozorowanie stanu koła zapasowego za to powoduje, iż w przypadku konieczności mamy pełne przekonanie, iż jest to bezpieczna opcja w sytuacji awarii.

Środki do czyszczenia szyb i luster - klarowność i bezpieczeństwo na drodze

Systematyczna dbałość o czystość szyb i lusterek jest potrzebna dla utrzymania optymalnych warunków widoczności w czasie jazdy. Nowoczesne płyny do polerowania szyb, dostępne w różnorodnych formach wybitnie skutecznie likwidują brud, lecz również usuwają refleksy, co wpływa na podniesienie komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Przejrzyste szyby osłabiają błyski światła, co potem pomaga unikać prawdopodobnych zagrożeń związanych z rażeniem światłem w ciągu nocy. Dodatkowo zachowanie lusterek w perfekcyjnej czystości usuwa wszelakie ograniczenia w precyzyjnym doglądaniu otoczenia, a to zwiększa atencję kierowcy w trakcie jazdy.

Podstawowe dokumenty kierowcy - akta samochodu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w naszym kraju, każdy prowadzący zobowiązany jest posiadać przy sobie ważne papiery samochodowe, zaś ich brak względnie nieprawidłowości mogą powodować skutki prawno-administracyjne. Wśród nadrzędnych dokumentów, które powinny być zawsze dostępne podczas podróży, znajdują się dowód rejestracyjny pojazdu, polisa OC (odpowiedzialności cywilnej) i dowód osobisty kierowcy. Teraz prowadzący nie musi wszystkiego wozić w pojeździe.