Wynajmując lokal mieszkalny zwykle jesteśmy zobowiązani do wpłaty kaucji, wynoszącej najczęściej jedno- lub dwukrotność miesięcznego czynszu. Kaucja ta służy zabezpieczeniu roszczeń wynajmującego. Co do zasady powinna być zwrócona najemcy po upływie czasu trwania umowy.
Ile wynosi kaucja za mieszkanie?
Kaucja za mieszkanie wynosi zwykle jedno- lub dwukrotność kwoty miesięcznego czynszu za mieszkanie. Zdarza się jednak, że właściciele mieszkań żądają innej kwoty – zależy to od uznania wynajmującego. Czynsz za mieszkanie zwykle płatny jest z góry, natomiast media – z dołu. Oznacza to, że wynajmując mieszkanie musimy zapłacić nawet kilkukrotnie więcej w pierwszym miesiącu trwania umowy. Uiszczenie jednorazowo takiej kwoty może stanowić problem, dlatego na ten wydatek najlepiej przygotować się wcześniej. W razie czego dobrym rozwiązaniem jest chwilówka sms, dzięki której szybko otrzymamy potrzebne środki i utrzymamy płynność finansową.
Po co płaci się kaucję za wynajem mieszkania?
Kaucja za wynajem mieszkania służy przede wszystkim zabezpieczeniu roszczeń wynajmującego. Dzięki kaucji, aby otrzymać należną mu kwotę od najemcy, nie musi on udawać się od razu do sądu, lecz może po prostu kwotę tę odliczyć sobie z kaucji. Oznacza to, że jeśli nie zapłacimy czynszu w terminie, to może on wypowiedzieć nam umowę, a zaległą opłatę potrącić z kaucji. Kaucja jest też dobrym rozwiązaniem na wypadek poważnych zniszczeń czy zmian zaprowadzonych w mieszkaniu przez najemcę.
Kiedy wynajmujący może nie zwrócić kaucji?
Zasadniczo kaucja jest zwrotna wraz z upływem terminu trwania umowy. Właściciel mieszkania może odliczyć sobie kwotę, jaką jesteśmy mu dłużni, np. w związku z nieopłaceniem zaległych rachunków za prąd czy gaz bądź za czynsz najmu.
Umowy najmu mieszkania zwykle zobowiązują najemcę do oddania mieszkania w stanie niezmienionym. Jeśli więc zepsujemy kuchenkę elektryczną albo pralkę, pomalujemy ściany na czerwono bez zgody właściciela lub zostawimy mieszkanie brudne – może on odliczyć z kaucji kwotę, jaka należy się za naprawienie zepsutych sprzętów lub zastąpienie ich nowymi, np. wysprzątanie przez specjalistyczną ekipę. Potrącenia te nie mogą jednak dotyczyć wszystkich zmian – najemca nie odpowiada za normalne zużycie rzeczy, a więc naturalną utratę wartości sprzętów, związaną z ich zwykłym użytkowaniem, a także wynikające ze zwykłego eksploatowania zniszczenia ścian czy podłogi.
Jak się ustrzec przed potrąceniem?
Przede wszystkim należy dbać o mieszkanie i być w stałym kontakcie z właścicielem. Zawsze przy podpisywaniu umowy najmu należy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wyszczególnione są sprzęty znajdujące się w mieszkaniu wraz z zaznaczeniem ich stanu technicznego i ewentualnych zniszczeń. Dotyczy to także okien, ścian, podłogi. Natomiast w razie potrącenia z kaucji jakiejkolwiek kwoty należy domagać się szczegółowego rachunku z dokonanych z tych pieniędzy napraw.