W wielu branżach nadrzędnym celem w procesie zasilania sprężonym powietrzem jest całkowite pozbycie się zanieczyszczeń w postaci cząstek oleju. W przeciągu ostatnich kilku lat nacisk kładzie się przede wszystkim na rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo oraz czystość wyrobu finalnego. W przypadku wytwarzania sprężonego powietrza, w coraz większej liczbie zakładów przemysłowych stawia się na kompresory bezolejowe.

Bezolejowe sprężarki śrubowe – najwyższy poziom czystości

Konieczność stosowania oleju w sprężarkach związana była z potrzebą uszczelnienia przestrzeni pomiędzy pracującymi elementami. Ponadto, substancja w postaci oleju pełniła funkcję chłodzącą podczas procesu sprężania powietrza. Obecnie, te same role z powodzeniem może pełnić woda. Okazuje się, że jest ona optymalnym czynnikiem uszczelniającym oraz chłodzącym, ponieważ nie tylko gwarantuje czystość sprężonego powietrza, ale także ma lepsze właściwości chłonięcia ciepła i dużo lepiej się rozpyla podczas wtryskiwania, co przekłada się na niższe temperatury końcowe sprężania.

Stosowanie bezolejowych sprężarek jest konieczne w takich branżach, jak:

  • przemysł spożywczy,
  • przemysł farmaceutyczny,
  • produkcja półprzewodników,
  • przemysł papierniczy.

Działanie sprężarki śrubowej polega na zmniejszaniu się przestrzeni pomiędzy dwoma, pracującymi wirnikami, w wyniku czego zmniejsza się objętość powietrza, a co za tym idzie wzrasta ciśnienie.

Posiadają one system wtryskiwania wody, który jest zamknięty i samowystarczalny. Nie jest konieczne uzupełnianie wody za każdym użyciem sprężarki oraz podłączanie jej do sieci wodociągowej. Wystarczy, że napełnimy zbiornik na wodę tuż przed pierwszym użyciem urządzenia. Do tej grupy należą m.in. sprężarki bezolejowe marki LENTO.

Sprężarki LENTO – najważniejsze informacje

LENTO to niewątpliwie sprężarki klasyfikowane jako specjalistyczne urządzenia o potwierdzonej jakości. Charakteryzują się:

  • klasą mocy od 15 do 110 kW;
  • zakresem ciśnień od 5 do 13 bar;
  • wydajnością przy 8 bar wynoszącą od 0,93 do 18,01 m3/min;
  • wysoką sprawnością;
  • najwyższą klasą czystości sprężonego powietrza – „0” wg. ISO 8573.1;
  • napędem bezpośrednim 1:1 – dzięki czemu wyeliminowane są straty energii związane ze stosowaniem pośrednich napędów np. poprzez przekładnię zębatą czy przekładnię pasową;
  • wytwarzaniem sprężonego powietrza przyjaznego środowisku – co zawdzięczają zastosowaniu naturalnej substancji, jaką jest woda;
  • niską temperaturą pracy, dzięki dobrym właściwościom chłodzącym wody;
  • opcją łączenia sprężarek o stałej oraz zmiennej wydajności – jedna z nich może pokrywać zapotrzebowanie stałe, a druga uzupełniać szczytowe i minimalne zapotrzebowania;
  • możliwością regulowania wydajności oraz ciśnienia pracy wraz ze zmieniającym się zapotrzebowaniem na sprężone powietrze, co przekłada się na istotną redukcję kosztów energii;
  • niewielkimi nakładami związanymi z serwisowaniem i obsługą.

Zintegrowany osuszacz chłodniczy jest istotnym elementem całego systemu LENTO, ponieważ odpowiada za utrzymywanie odpowiednio niskiego poziomu wilgotności sprężonego powietrza, a pamiętajmy, że wilgoć znajduje się w zasysanym przez sprężarkę powietrzu. Zasada jego działania podobna jest do chłodziarek, jakie znamy z gospodarstw domowych. Powietrze jest schładzane do punktu rosy wynoszącego od 3 st. C do 7 st. C. Oddzielone w ten sposób skropliny wody odprowadzane są z powrotem do wewnętrznego obiegu wody, co minimalizuje potrzebę jej uzupełniania w systemie. Odbywa się to w sposób zautomatyzowany.

Po kilku takich cyklach, woda w sprężarce jest czystsza, niż w momencie jej pobrania z sieci wodociągowej. Możliwe jest to, dzięki zainstalowanemu systemowi filtracji.

Dlaczego urządzenia LENTO są optymalne z punktu widzenia zakładu przemysłowego?

  1. Bezolejowe, oferują w 100% czyste oraz schłodzone do odpowiedniej temperatury powietrze.
  2. Dają niską temperaturę sprężania, dzięki korzystnym właściwościom odbioru ciepła przez wodę.
  3. Umożliwiają płynną regulację wydajności, która wraz z bezpośrednim napędem pozwala na minimalizację zużycia energii elektrycznej.
  4. Dają możliwość stworzenia systemu składającego się z kilku sprężarek.
  5. Wykorzystują technologię Air Control, posiadającą funkcję pozwalającą na monitorowanie parametrów pracy.
  6. Wyposażone zostały w innowacyjne technologie uzdatniania produktu finalnego – sprężonego powietrza – poprzez wielostopniową separację oraz osuszanie chłodnicze.

Źródło: Almig - Sprężarki powietrza