Metale możemy zabezpieczać przed korozją na kilka różnych sposobów. Jedną z najpopularniejszych jest cynkowanie ogniowe, które polega na nakładaniu na stal wytrzymałej powłoki cynku.

Powłoki cynkowe, które tworzą się podczas cynkowania ogniowego, przylegają ściśle do elementu. Grubość stykającej się z elementem powłoki to około 1 µm i jest ona stopem żelaza i cynku, z którym zawartość żelaza to 25 procent. Na nią nakładana jest druga powłoka, która zawiera około 10 procent żelaza. Trzecia to powłoka zawierająca około 6 procent żelaza, natomiast na zewnątrz znajduje się powłoka z czystego cynku o szarym, metalicznym kolorze.

Przebieg cynkowania ogniowego

Proces taki jak cynkowanie ogniowe przeprowadzany jest w zakładach posiadających odpowiednie zaplecze. Wiele z nich, na przykład zakład Metaltech.pl, posiadają duże pojemniki do zanurzania w nich elementów do cynkowania, dlatego możliwe jest wtedy pokrycie powłokami cynkowymi ogrodzeń, słupów, blach oraz innych elementów.

Przed rozpoczęciem cynkowania konieczne jest odpowiednie przygotowanie elementów. W tym cel oczyszcza się je z zanieczyszczeń, na przykład olejów, smarów, rdzy, żużlu. Potem elementy zanurzane są w kąpieli cynkowej o temperaturze 445-460 °C. Wówczas dochodzi do powstania warstw cynkowych na elemencie. Cały proces cynkowania trwa zwykle przez kilka czy kilkanaście minut. W ten sposób powstaje wytrzymała, nieprzepuszczalna powłoka, która chroni przed korozją.

Zalety cynkowania ogniowego

Poprzez cynkowanie ogniowe jesteśmy w stanie uzyskać odporność stali na korodowanie, dlatego może ona być użytkowana także na zewnątrz i w innych środowiskach. Szacuje się, że cynkowanie pozwala na uzyskanie powłoki trwałej na kilkadziesiąt lat, bez potrzeby prowadzenia dodatkowych prac konserwacyjnych. Także metoda ta jest przystępna cenowo i przyjazna dla środowiska naturalnego.

Jeśli także zainteresowała cię metoda cynkowania ogniowego, więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Metaltech.pl.