Co jakiś czas, światowe rynki paliwowe szaleją. Rosnące ceny ,,czarnego złota" przyprawiają o szybsze bicie serca kierowców, ale również przedsiębiorców.

Pomimo stopniowego przejścia na bardziej ekologiczne źródła, to nadal popularna benzyna oraz olej napędowy zasilają w głównej mierze silniki pojazdów. Nie jest to najbardziej przyjazne środowisku rozwiązanie, ale jeszcze przez długi czas będzie wykorzystywane na dużą skalę w transporcie oraz przemyśle.

Za co właściwie płacimy?

Wysokie ceny tych surowców irytują zwłaszcza tych, którzy znają sytuację na światowych rynkach. W większości wypadków, ceny wydobycia samej ropy naftowej nie ulegają znaczącym zmianom. Dlaczego zatem ogólny koszt stale rośnie? To pytanie, nad którym trzeba się zastanowić.

Na ogólną cenę paliwa wpływa wiele czynników. Koszt samego surowca stanowi zazwyczaj tylko 40-45 % ogólnej, finalnej kwoty zakupu. Za co więc płaci się pozostałość?

Należy tu zwrócić uwagę na rolę państwa. Sprzedaż paliw to ogromny biznes, także dla jego budżetu. Opłata paliwowa, VAT czy też akcyza w skutecznym stopniu podnoszą ceny oleju napędowego oraz benzyny. Sama marża to tutaj kwoty rzędu kilku raptem procent. Pozostałość? To wpływy idące do skarbu państwa.

Ogromny biznes

Rynki paliwowe mają istotny wpływ na ogólne światowe koncerny. W niektórych krajach, ceny oleju napędowego są wręcz śmiesznie niskie. Ewenementem jest tutaj chociażby USA. Dlaczego to raj dla fanów motoryzacji?

Ropa naftowa dla Amerykanów jest bardzo ważna. Na podwyżki cen nie zgodziłoby się społeczeństwo. Zapewnienie niskiej kwoty zakupu tego surowca to dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych podstawowe prawo. Dlatego też, pomimo wielkiej chęci ze strony władzy, koszty jazdy potężnymi pojazdami po amerykańskich drogach nie zmieniają się.

W krajach bardziej umiarkowanych, rząd ma o wiele większy wpływ na zakres cen. Dlatego też w Polsce co jakiś czas dochodzi do podwyżek. Nie wpływa na to tylko i wyłącznie wyższa kwota za wydobycie surowca (co często jest wmawiane za pośrednictwem kanałów informacyjnych). Głównych przyczyn należy doszukiwać się w ekonomii. Sterowanie cenami jest bardzo łatwym sposobem na znalezienie brakującej kwoty domykającej budżet.