Sprężarka w wielu firmach jest sprzętem niezbędnym, ale gdy korzysta się z takiego urządzenia sporadycznie, sensowniejszym rozwiązaniem będzie okresowy wynajem. Na jakich zasadach się to odbywa i kiedy warto z tego korzystać?

Przemyślany zakup

Zakup profesjonalnej sprężarki to wydatek sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przed podjęciem tej decyzji firma musi więc ocenić, czy to opłacalna inwestycja – na zwrot kosztów czeka się czasami nawet kilkanaście lat. Jeśli firma ma pewność, że zapewni sobie kontrakty na dłuższy okres i będą one wymagały częstego użycia sprężarki, warto rozważyć zakup takiego urządzenia. Najlepszą opcją będą maszyny nowej generacji, nieco droższe w momencie zakupu, za to tanie w eksploatacji, jak na przykład sprężarki produkowane przez aerzen.com.

Istotny jest także profil przedsiębiorstwa oraz dynamika zmian w tej konkretnej branży – zapotrzebowanie na określone produkty może się szybko zmienić, a wtedy kosztowny sprzęt będzie stał bezproduktywnie przez wiele miesięcy, generując niepotrzebne straty.

Co daje wynajem sprężarki?

Wynajmując sprzęt, nie musimy się martwić, że zakup drogiej maszyny nie zwróci się zgodnie z prognozami. Umowa dotycząca najmu maszyny zawierana jest na konkretny przedział czasowy, odnoszący się do realizacji konkretnego zamówienia – sprzęt, za który się płaci, jest faktycznie wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem i przyczynia się do wypracowywania zysku firmy.

To dobre rozwiązanie dla nowych firm, które dopiero sprawdzają, jak rozbudowany powinien być ich park maszynowy, jakie urządzenia są często wykorzystywane, a na które zapotrzebowanie jest niskie lub pojawia się tylko sezonowo.

Na wynajmie mogą zyskać także te przedsiębiorstwa, które używają sprężarek do różnych celów, zgodnie z aktualnymi potrzebami – raz może to być przemysłowa sprężarka olejowa, innym razem kompresor bezolejowy. Wynajmując sprzęt, wybiera się po prostu konkretny model, a urządzenie jest dostarczane bardzo szybko, tak że nie trzeba się martwić przestojami w produkcji. Można też liczyć na wsparcie techniczne ze strony usługodawcy oraz dostarczanie części wymiennych w razie awarii.

Firma wypożyczająca sprzęt powinna dysponować urządzeniami w stu procentach sprawnymi, które posiadają wymagane certyfikaty. Warunki najmu muszą być dokładnie określone w pisemnej umowie.