Silniki elektryczne to niezwykle szerokie pojęcie, zawierające w sobie różne rodzaje silników, różniące się od siebie zastosowaniem, a także budową.

Silniki elektryczne to niezwykle szerokie pojęcie, zawierające w sobie różne rodzaje silników, różniące się od siebie zastosowaniem, a także budową. Wspólną cechą wszystkich silników elektrycznych jest jednak zasada działania, która opiera się na użyciu pola magnetycznego, którego zadaniem jest wprawienie w ruch wału danej maszyny czy urządzenia. Inaczej mówiąc, w silniku elektrycznym dochodzi do zamiany energii elektrycznej na mechaniczną. Silniki elektryczne zyskują coraz większą popularność i są stosowane w różnych gałęziach przemysłu.

Silniki elektryczne – części

Budowa silnika elektrycznego obejmuje kilka podstawowych części, są to:

  • wirnik
  • szczotki
  • magnesy
  • komutatory

Każda z tych części pełni określoną funkcję. Magnesy odpowiadają z wytwarzanie pola magnetycznego. Pole magnetyczne, w którym znajdują się uzwojenia wirnika, sprawiają, że ten zaczyna się obracać. Komutatory odpowiadają za sterowanie kierunkiem prądu w układzie, natomiast szczotki transportują prąd bezpośrednio do silnika. Jeżeli któraś z wymienionych części do silnika elektrycznego ulega uszkodzeniu, silniki nie może prawidłowo pracować i konieczna jest wymiana.

silniki elektryczne

Silniki elektryczne – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów silników elektrycznych. Do głównych silników, jakie możemy spotkać na rynku, należą:

  • silniki trójfazowe – stosowane w urządzeniach o większym zapotrzebowaniu na moc, są bardziej odporne na obciążenia, spotkamy je w profesjonalnych maszynach przemysłowych.
  • silniki jednofazowe – zasilane są one z jednofazowej sieci prądu przemiennego, ich budowa opiera się na dwóch uzwojeniach – głównym i pomocniczym. Silniki jednofazowe stosowane są w sprzętach rolniczych, a także w urządzeniach gospodarstwa domowego. Umożliwiają one ciągłą i efektywną pracę, bez konieczności robienia przerw.
  • silniki z hamulcem – stosowane w układach, które wymagają zatrzymywania urządzenia, zwłaszcza gdy potrzebne jest szybkie zatrzymanie pacy maszyny. Silniki z hamulcem posiadają specjalny elektromagnetycznych hamulec, który umożliwia samohamowność układu, możemy spotkać silniki z hamulcem prądu stałego oraz prądu przemiennego.
  • silniki wielobiegowe – przeznaczone do użytku w urządzeniach wymagających skokowych zmian prędkości, umożliwia to zmiana liczby biegunów magnetycznych, ten rodzaj silników stosowany jest na przykład w obrabiarkach.

Gdzie kupić silnik elektryczny?

Silnik elektryczny czy też części do silników elektrycznych najlepiej kupować w specjalistycznej hurtowni elektrycznej, która posiada kompleksową ofertę części do maszyn elektrycznych. Hurtownie elektryczne oferujące silniki elektryczne z reguły posiadają różne rodzaje silników elektrycznych, więc z łatwością powinniśmy znaleźć ten, który nas interesuje. Dobra stacjonarna czy też internetowa hurtownia elektryczna z pewnością umożliwi również zakup silnika elektrycznego na zamówienie w przypadku, kiedy interesującego nas urządzenia czy też części do niego nie ma obecnie na stanie.