Frezarka służy do obróbki płaskich elementów, jest to proces technologiczny, przebiega szybko i nie wymaga od operatora wielkich umiejętności.

Ceny frezarek zaczynają się od kilku tysięcy złotych i oscylują nawet do kilkuset tysięcy, wszystko zależy od jakości produktu i rozmiarów.

Na rynku dostępna jest m.in. frezarko-wiertarka, frezarka wielozadaniowa, a także frezarka uniwersalna, poniżej opiszemy zastosowanie i właściwości tej ostatniej, która jest jedną z najczęściej stosowanych w obróbce metali.

Podstawowymi zespołami obrabiarki są: korpus z podstawą, belka, w lżejszych typach konsola, ruchomy stół, mechanizm prędkości, mechanizm posuwu. Frezerka uniwersalna jest udoskonalonym typem frezarki poziomej, oś wrzeciona ma położenie poziome względem stołu, przy niewielkich obciążeniach frezarki możemy pracować bez wsporników wzmacniających. Frezarka do metalu posiada dwa niezależne układy napędowe, obrotów wrzeciona i posuwów stołu. Stół możemy przesuwać w kierunkach poprzecznym i poziomych a na frezarkach konsolowych także w kierunku pionowym. Przesuwów konsoli w kierunku pionowym na niewielkim odcinku dokonujemy najczęściej ręcznie. W razie potrzeby możemy stosować napęd mechaniczny. Mechaniczne posuwy stołu uruchamiamy przyciskami. Przesuwu stołu w kierunku poprzecznym również możemy wykonywać ręcznie lub za pomocą napędu mechanicznego. Warunkiem prawidłowej pracy jest właściwe zamontowanie narzędzia, niektóre frezy możemy montować bezpośrednio w gnieździe wrzeciona obrabiarki. Oczywiście frez zabezpieczamy przed wypadnięciem przy pomocy ściągacza. We frezarkach uniwersalnych możemy stosować przystawki do frezowania pionowego, specjalne koło zębate zamocowane na wrzecionie przenosi napęd na przystawkę. Prawidłowa praca obrabiarki uzależniana jest w dużym stopniu od przestrzegania terminów wymieniania olejów, terminy te w sposób ścisły określają instrukcje fabryczne. Przy pomocy frezarki uniwersalnej posiadającej wyposażenie normalne i specjalne możemy wykonywać większość operacji.