Dla użytkowników mających konwencjonalne telefony komórkowe pojęcia takie jak bankowość mobilna bądź płatność za pomocą smartfona są nieznane. Tymczasem ludzie mające smartfona niewątpliwie docenią zalety owych rozwiązań.

Z całą pewnością przywiązanie ludzi do swych smartfonów bywa ogromne. Zwykły telefon komórkowy jest zwykłym urządzeniem do dzwonienia, pisania oraz czasami robienia prostych zdjęć.

Smartfon staje się dla użytkownika specyficznym medium. Jest to centrum życia wielu osób. W związku z operacjami jakie przeprowadzane są na smartfonach, urządzenia te stają się bardzo osobiste. Wskutek tego powstaje tak duże przywiązanie, a nieraz po prostu personalizacja smartfona.

Potencjał tych zmyślnych sprzętów jest bardzo duży. Ostatnio bardzo popularna stała się bankowość mobilna. Obok zarządzania naszym kontem a także finansami z poziomu aplikacji smartfona producenci umożliwili użytkowanie smartfona w charakterze środka płatności. Oczywiście, żeby mieć możliwość takiej formy płatności, karta musi być typu SIM NFC, a smartfon musi posiadać moduł NFC. Ponadto oba te warunki oraz terminal płatniczy muszą być kompatybilne. Chociaż technologia ta stała się bardzo popularna, to kłopoty kompatybilnością są coraz rzadsze. Z jednej strony jest to spore ułatwienie, bo do płatności mniejszych niż 50 zł nie jest wymagane wpisywanie pinu. Sam moduł NFC można w dowolnym momencie włączyć i wyłączyć, dlatego nie ma opcji przesłania środków bez wiedzy użytkownika. Prócz tego wszystkie transakcje możemy objąć hasłem lub czterocyfrowym pinem.