Łupież jest chorobą skóry głowy, która jest dość częstą przypadłością najczęściej wśród nastolatków i osób dorosłych. Łuszczenie w postaci drobnych płatków i okresowy świąt to zarówno duży defekt estetyczny oraz przyczyna kompleksów, jak i odczucie dyskomfortu na co dzień. Od czego zależy wystąpienie tej przykrej dolegliwości i w jaki sposób możemy z tym walczyć? Czy oprócz interwencji dermatologicznej możemy wpłynąć na rozwój przypadłości zmieniając codzienne nawyki?
Przyczyny i objawy łupieżu
Dolegliwość łupieżu polega na nadmiernym podziale komórek naskórka co skutkuje złuszczaniem się jego warstwy rogowej. Schorzenie może dotyczyć zarówno skóry suchej, jak i łojotokowej, a wywołać je może nie tylko nieodpowiedni styl życia, lecz także zbyt intensywne zabiegi stylizacyjne. Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć więc:
- nieodpowiednia dieta, w szczególności deficyt cynku w organizmie,
- zbyt rzadkie stosowanie szamponu do włosów,
- niewystarczające spłukiwanie włosów po umyciu,
- nadmierne korzystanie z żeli i lakierów do włosów,
- częste stosowanie elektrycznych wałków do włosów,
- nieodpowiednie korzystanie z produktów koloryzujących,
- niska wilgotność w pomieszczeniach,
- zbyt zimny klimat,
- mycie głowy zbyt gorącą wodą,
- źle dobrany szampon.
Wszystkie z tych czynników mogą wpłynąć na zaburzenia odczynu pH skóry głowy i przyczynić się do rozwoju grzyba drożdżopodobnego lub gronkowców.
Rodzaje
Obraz kliniczny rozpoznaje trzy typy łupieżu występującego w obszarze skóry głowy.
- Łupież suchy - występuje na suchej i ściągniętej skórze głowy, najczęściej dotyka młodzież. Nadmierne złuszczanie się chorego naskórka charakteryzuje się niewielkimi, suchymi, białymi łuskami przypominającymi puder. W zaawansowanym stadium chorobowym na skórze głowy mogą także pojawić się białe, nawarstwione strupy.
- Łupież tłusty - widoczne w formie uwarstwionych strupów o żółtym odcieniu, będące objawem stanu zapalnego i uporczywego świądu. Złuszczanie się komórek naskórka występuje równolegle ze wzmożonym łojotokiem. Okolica skóry głowy, brwi, rzęs, czoła, uszu czy fałdów nosowo-wargowych jest tłusta, błyszcząca, z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych.
- Łupież biały - dotyczy zwykle dzieci, występuje w formie białych ognisk umiejscowionych na twarzy i kończynach.
Każdy z tych rodzajów wymaga zastosowania innych preparatów leczniczych.
Jak walczyć?
Aby zlikwidować łupież trzeba przede wszystkim systematyczności i cierpliwości. W pierwszej kolejności na pewno warto dobrać kosmetyki pielęgnacyjne. Szampon przeciwłupieżowy powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju schorzenia. Polskie produkty L’Oreal oferują preparaty zarówno dla włosów przetłuszczających się, jak i suchych oraz koloryzowanych. Dobrze dobrany szampon z pewnością zredukuje problem i poprawi stan naszych włosów. Dodatkowo ampułki aplikowane bez spłukiwania na skórę głowy zbawiennie wpłyną na zniwelowanie objawów. Oprócz tego warto wprowadzić szereg zmian w swoich nawykach - od zbilansowania swojej diety do rezygnacji z intensywnej pielęgnacji i narażania skóry głowy na niepożądane czynniki. Warto zadbać o poziom nawilżenia pomieszczeń, w których przebywamy oraz zrezygnować z gorących nawiewów, lokówek czy prostownicy.