Podstawowym powodem dla którego podejmuje się decyzję, by poprawić zgryz w gabinecie ortodonty są względy estetyczne. Wprawdzie niektórzy diastemę między jedynkami uważają za bardzo twarzową i wręcz dodającą wdzięku, jednak klasyczne postrzeganie urody głosi, że ładne zęby powinny być białe, równe i bez żadnych przerw. W niektórych środowiskach idealny zgryz to wręcz konieczność i często jeden z warunków sukcesu zawodowego we wszelkich branżach wymagających nienagannego wyglądu.

Jednak dobra prezencja to nie jedyna przyczyna dla której warto zatroszczyć się o prawidłowe ustawienie zębów w jamie ustnej. Istnieje co najmniej pięć dobrych powodów dla których warto skorzystać z pomocy ortodonty. Oto one:

  1. Od stanu uzębienia zależy właściwa praca układu pokarmowego. Proces trawienia spożywanych kęsów rozpoczyna się żuciem i rozdrabnianiem. Wady zgryzu często uniemożliwiają odpowiednią wstępną obróbkę pokarmu.
  2. Zęby stanowią ważny element aparatu mowy. Nieprawidłowe ich ułożenie może przyczyniać się do problemów z poprawnym i wyraźnym mówieniem.
  3. Trudno zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej, gdy krzywe uzębienie uniemożliwia dotarcie do niektórych powierzchni w czasie szczotkowania i nitkowania. Powszechnie wiadomo, że zapomniane w czasie mycia miejsca to doskonałe siedlisko dla bakterii próchnicowych.
  4. Problemy ze zgryzem mogą niekorzystnie odbijać się na wyglądzie twarzy, sprzyjać szybszemu powstawaniu zmarszczek, a nawet zaburzać regularność rysów.
  5. Wadliwe ustawienie zębów względem siebie to również przyczyna szybszego i nierównomiernego ich ścierania, oraz większego obciążenia stawów skroniowo-żuchwowych.

Biorąc pod uwagę wyliczone argumenty chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że prawidłowy zgryz jest sprawą dużej wagi nie tylko dla urody ale także zdrowia. Wiele osób obawia się nieestetycznego wyglądu metalowego aparatu. Rozwiązaniem może być aparat ortodontyczny ceramiczny, który jest bardzo mało widoczny, lub lingwalny, gdzie zamki umieszcza się na wewnętrznych powierzchniach zębów co pozwala na całkowite ukrycie konstrukcji. Nieprawdą jest powszechnie panujące przekonanie, że poprawiać zgryz mogą tylko osoby młode. Starszy wiek nie dyskwalifikuje leczenia ortodontycznego. Przeszkody nie stanowią także zęby po leczeniu kanałowym, jeśli zostało ono właściwie przeprowadzone. Noszenie aparatu ortodontycznego zawsze dowodzi dbałości o dobry wygląd i zdrowie.