Wbrew temu, w co naprawdę wiele osób chciałoby wiedzieć - problemy z układem nerwowym wcale nie dotykają tylko osób starszych. Mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek - nawet dzieci. Czasami takie zmiany w układzie nerwowym są krótkotrwałe i niewielkie. Jednak zawsze, gdy dotykają dzieci -budzą duży niepokój u rodziców.
I nie ma w tym nic dziwnego - w końcu każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. A nie od dziś wiadomo, że zdrowie jest wartością zdecydowanie najwyższą. Dlatego wizyty u neurologa dziecięcego wcale nie są niczym dziwnym. Mało tego, posługując się danymi statystycznymi, stwierdzić można, że liczba dzieci zapisanych na wizytę u neurologa wciąż rośnie.
Czym dokładnie zajmuje się neurolog dziecięcy?
Neurolog dziecięcy to specjalista od chorób układu nerwowego, ośrodkowego oraz obwodowego. Jednak to nie wszystko. Neurologia to niezwykle rozbudowana dziedzina medycyny, a przecież neurolog dziecięcy od zwykłego neurologa dla osób dorosłych musi czymś się różnić. W innym wypadku takie rozróżnienie byłoby pozbawione sensu. Dlatego neurolog dziecięcy to przede wszystkim specjalista od chorób układu nerwowego, które dotykają właśnie głównie dzieci. Pacjentami neurologa dziecięcego mogą być zarówno nastolatkowie, którzy zbliżają się do przekroczenia granicy dorosłości, jak i nawet miesięczne niemowlęta. Neurolog dziecięcy to lekarz, który będzie w stanie również zdiagnozować choroby genetyczne i rozwojowe. Jednak nie ogranicza się tylko do tego - wady i choroby, których natura jest inna też są w obszarze zainteresowań neurologa dziecięcego. W końcu neurologia, w tym również neurologia dziecięca skupia się również na chorobach, które nabyte zostały w drodze urazów mechanicznych, jako następstwo przyjmowanych przez dziecko lekarstw lub też chorobach, które wiązały się z groźnymi dla zdrowia powikłaniami. Należy jednak przede wszystkim pamiętać o tym, że neurolog to specjalista, do którego potrzebne jest skierowanie, więc pierwsze kroki rodzice z dzieckiem powinni skierować do pediatry.