Samodzielność to coś, do czego dąży praktycznie każdy z nas. Dzięki niej możemy decydować o siebie samodzielnie i musimy polegać zawsze na innych, którzy nie za każdym razem są też do naszej dyspozycji. Jednak nie na każdym etapie życia samodzielność jest wskazana – nie mówimy tutaj jedynie o najmłodszych, ale również o najstarszych, dla których chęć bycia samodzielnym za wszelką cenę może być poważnym wyzwaniem.

Wielu seniorów ma trudności z przyjmowaniem pomocy od innych. Starszym osobom wydaje się, że nadal są w doskonałej kondycji i nawet przy kilku chorobach mogą nadal mieć wszystko pod kontrolą. Niestety, zdarza się, że jest wprost przeciwnie. Pojawiają się problemy z zapominaniem przyjmowania leków, jedzeniem, utrzymaniem higieny, senior, który musi zajmować się sprzątaniem, robieniem zakupów czy paleniem w piecu jest narażony na różne wypadki, które mogą prowadzić do złamań. Ponadto w przypadku chorób neurodegradacyjnych, na przykład choroby Alzheimera, senior mieszkający sam staje się po prostu niebezpieczny dla siebie i otoczenia.

Właśnie w takich przypadkach samodzielność po prostu jest niewskazana i rodzina powinna pomyśleć o tym, jak zapewnić seniorowi odpowiednie wsparcie. Tutaj pomocą przychodzą agencje opiekunek, na przykład GoldCare.pl, a także domy opieki.

Agencje opieki to najlepsze rozwiązanie, gdy senior potrzebuje zarówno doraźnej, jak i stałej opieki. Nie musi wtedy zmieniać swojego stałego miejsca zamieszkania i przenosić się do nowego środowiska, co przekłada się na jego lepsze samopoczucie. W agencji GoldCare.pl możemy skorzystać z kilku różnych form opieki – to opieka godzinowa, dzienna (na czas pracy bliskich), weekendowa lub na czas trwania urlopu, także opieka z zamieszkaniem. Także możemy skorzystać z usług pomocy domowej.

Możemy wobec tego dobrać taką formę opieki, która dla starszej osoby będzie najbardziej dogodna. Gdy senior nie jest niepełnosprawny czy poważnie chory, wówczas wybranie opieki w ciągu tygodnia to dobry pomysł. Jeśli jednak jego stan jest gorszy, warto pomyśleć o opiece stałej w domu albo o skorzystaniu z usług placówek.