Sytuacja w czasie trwania pandemii koronawirusa i wynikająca z niej recesja ekonomiczna wpłynęły fatalnie na zdrowie psychiczne masy ludzi oraz uformowały nowe problemy dla osób wcześniej cierpiących na choroby psychiczne jak również np. zaburzenia połączone z nałogami.

Plus minus 4 na 10 pełnoletnich w USA zgłosiło w czasie epidemii symptomy zaburzeń lękowych czy też depresyjnych. W minionych okresach była to około 1 osoba na 10 dorosłych. Do na ogół zgłaszanych problemów połączonych ze zdrowiem umysłowym jak również samopoczuciem zaliczają się:

- problemy z uśnięciem albo prawidłowym snem - przeszło jedna trzecia ludzi
- kłopoty z jedzeniem i odżywianiem - ponad jedna trzecia osób
- zwiększenie spożycia napojów alkoholowych czy stosowania substancji uzależniajacych - więcej niż jedna dziesiąta ludzi
- zapaść poziomu zdrowia, w tym także chorób przewlekłych wskutek obaw jak również stresu powiązanego z koronawirusem - ponad 10% osób

W miarę trwania pandemii, jeszcze więcej psychoterapeutów i ludzi związanych z pomocą ludziom w największym stopniu potrzebującym okazuje konieczność wzmożenia działań w zakresie zdrowia powszechnego. Coraz gorsze rezultaty badań związanych z samopoczuciem oznaczają że aktualny stan pandemii wpływa ciężko nie tylko na stan zdrowia fizycznego lecz też na nasze zdrowie psychiczne a także samopoczucie. Skutki niedociągnięć w tym obszarze mogą być dostrzegalne na długo po ustaniu samego zagrożenia wirusowego. Wsparcie psychoterapeuty, rozmowa z rodziną i przyjaciółmi to najłatwiejsza droga na odzyskanie pewnej równowagi jak również szerszego spojrzenia, nabranie perspektywy na otaczający nas kraj.