W naturalnym poceniu nie ma niczego złego. Jest to zwyczajna reakcja organizmu pozwalająca na jego schłodzenie. Gdy jednak przybiera postać nieoczekiwaną, zbyt intensywną, mamy poważny problem. Zobacz, jak leczyć nadpotliwość.
Nadmierne pocenie wpływa na komfort osobisty, utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także jest uciążliwe dla otoczenia. Powoduje powstawanie przykrego zapachu. Warto rozprawić się z tym raz na zawsze.
Objawy nadpotliwości
O nadpotliwości można mówić wtedy, gdy epizody pojawiają się częściej niż raz w tygodniu bez wyraźnej przyczyny, utrudniają relacje międzyludzkie, a także codzienne funkcjonowanie. Objawami nadpotliwości są przede wszystkim:
- lepkie lub mokre ręce,
- lepkie, wilgotne lub mokre podeszwy stóp,
- bardzo częste pocenie całego ciała,
- pot pojawiający się na ubraniach.
U osób cierpiących na nadpotliwość pojawiają się również problemy skórne, a także infekcje grzybicze i bakteryjne. Bardzo niechętnie nawiązują kontakty fizyczne, ponieważ jest to dla nich powód do stresu.
Dlaczego pojawia się nadpotliwość?
Problemy z nadpotliwością zwykle rozpoczynają się w okresie dojrzewania, ale można obserwować je w każdym wieku. Nadmierna potliwość jest efektem nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów potowych odpowiedzialnych za regulowanie temperatury ciała. Pot pojawia się nawet wtedy, gdy nie wymaga tego termoregulacja organizmu.
Czynnikiem nasilającym tę przypadłość jest stres, ale także lęk i nerwowość. Przypuszcza się, że za nadpotliwość odpowiedzialny jest również odśrodkowy układ nerwowy i jego nieprawidłowe funkcjonowanie, co prowadzi do nadmiernej stymulacji gruczołów potowych.
Jak wygląda leczenie nadpotliwości?
Podstawą w leczeniu nadpotliwości jest określenie przyczyny zaistnienia choroby. W tym celu należy wykluczyć wszelkie choroby ogólnoustrojowe poprzez wykonanie stosownych badań laboratoryjnych.
Nadmierne pocenie może być objawem poważnych schorzeń, albo następstwem przyjmowania niektórych leków. To, gdzie występuje najwięcej potu może świadczyć o uszkodzeniu konkretnych nerwów.
Lekarz zwykle diagnostykę przeprowadza stosując 4-stopniową skalę HDSS, która określa dolegliwości pacjenta i właściwie je klasyfikuje. Jeżeli u pacjenta został stwierdzony 4 stopień potliwości, należy przystąpić do leczenia.
Leczenie nadpotliwości zwykle rozpoczyna się od miejscowej aplikacji preparatów pod postacią kremów oraz maści zapisywanych przez dermatologa. Bardzo często zalecane jest także przyjmowanie leków antycholinergicznych. Jeżeli te metody nie zadziałają, leczenie nadpotliwości musi wkroczyć na bardziej zaawansowany etap związany z podawaniem substancji podskórnych, przede wszystkim toksyny botulinowej. Popularne jest także leczenie laserowe nadpotliwości, a gdy ono jest niewystarczająco skuteczne trzeba zdecydować się na zabieg chirurgiczny związany z usunięciem gruczołów potowych.
Leczenie nadpotliwości – podsumowanie
Po poznaniu przyczyny nadpotliwości można przystąpić do leczenia przykrej dolegliwości. Opiera się ono o leczenie miejscowe, przyjmowanie leków, oskrzykiwanie najbardziej problematycznych miejsc, a w zaawansowanych przypadkach należy poddać się zabiegowi chirurgicznemu.