Silne przeżycia, straty, problemy z pieniędzmi, praca w trudnych warunkach to czynniki stresogenne. Na pojawienie się niesprzyjających wydarzeń nie mamy wpływu. Pojawiają się nieoczekiwanie i powodują rozdrażnienie. Nie ulega wątpliwości długofalowe narażanie się na stres wybitnie niekorzystnie wpływa na nasz organizm.Dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać przyczynę zdenerwowania i umieć sobie z nią poradzić. Zapoznaj się ze sposobami radzenia sobie ze stresem.

Konsekwencje stresu

Odczuwanie rozdrażnienia sprowadza mnóstwo skutków zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.Czasami zły nastrój i utrata zdrowia pojawia się dopiero po upływie jakiegoś czasu. Zgubne skutki w formie dolegliwości i objawów chorobowych są rezultatem dystresu, czyli znacznego niekorzystnego napięcia nerwowego. W przeciwieństwie do niego pojawia się krótkotrwały eustres, oznaczający mobilizujące do poszukiwania rozwiązania niewielkie poddenerwowanie. Dystres naraża nasz ustrój na nieustanne napięcie nerwowe, wskutek tego wywołuje wiele zgubnych efektów. Wśród objawów natury fizjologicznej wskazuje się bóle głowy, mięśni, stawów, brzucha, choroby wrzodowe układu pokarmowego, perturbacje żołądkowe, zaburzenia oddychania, choroby układu krążenia,zaburzenia przytomności, zaburzenia odżywiania, choroby układu kostnego, obniżenie odporności. Dodatkowo destres jest wymieniany jako przyczyna chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, a także chorób nowotworowych. Bardzo liczną grupę tworzą zaburzenia psychicznej. Należą do nich głównie: depresje,fobie, kłopoty z pamięcią, zaburzenia snu, zaburzenia popędu seksualnego,działanie impulsywne, zmienność nastrojów, myśli samobójcze.

Rekomendowane metody na obniżenie stresu

Powiada się, że kluczem do sukcesu jest pozytywne nastawienie. Ale w ciężkich sytuacjach trudno przestawić się natychmiast na optymizm. Należy skupić się na poszukiwaniu możliwości rozwiązania problemów oraz znaleźć w sobie wiarę we własne siły. Jeśli zauważasz u siebie rozdrażnienie skorzystaj z potwierdzonych metod. Bez wątpliwości systematyczne treningi pomogą obniżyć stres. Zapisz się na masaż, wykup karnet na ćwiczenia w klubie sportowym. Przecież w grupie ćwiczy się raźniej. Trzymaj zdrową dietę. Zrezygnuj z używek. Kolejną rzeczą jest stworzenie stosownych warunków do dobrego wypoczynku. Staraj się wysypiać i znajdź czas na odpoczynek. Swórz swój zwyczaj relaksacyjny. Słuchaj muzyki, wykorzystaj siłę aromaterapii. Wielu ludziom pomaga medytacja lub rozliczne techniki wizualizacji. Wyobrażanie sobie pozytywnych zdarzeń bezsprzecznie ma sens i wskazane jest popuścić wodze fantazji. Wielu ludziom pomaga medytacja bądź różnorodne techniki wizualizacji. Istnieją jednakowoż też tak uciążliwe sytuacje, w których bardzo ciężko samodzielnie zmobilizować się do walki ze stresem. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest odnalezienie zaangażowanego terapeuty. Pomoc psychologa niekoniecznie oznacza terapię, w wielu wypadkach przydatna jest sama rozmowa z kimś o problemach|owocne jest samo spotkanie kimś, kto potrafi słuchać.